آشنایی با سرمربی جدید چلسی

رسمی؛ سرمربی جدید چلسی معرفی شد، انزو مارسکا سرمربی شیرهای لندن شد.

چلسی انزو مارسکا را با قراردادی 5 ساله با گزینه تمدید برای یک فصل دیگر به عنوان سرمربی جدیدش معرفی کرد.

چلسی از انتخاب انزو مارسکا به عنوان سرمربی جدیدش با قراردادی 5 ساله خبر داد و ماموریت او این است که حداقل سهمیه لیگ قهرمانان را به دست آورد. مربی 44 ساله ایتالیایی در اولین فصل کامل سرمربیگری‌اش موفق شد با قهرمانی لستر در لیگ قهرمانی این تیم را به لیگ برتر برگرداند. او جانشین مائوریسیو پوچتینو می‌شود که 2 هفته پیش با توافق دوجانبه از چلسی جدا شد.

مارسکا پنجمین سرمربی چلسی در دوران 2 ساله مالکیت تاد بولی و بهداد اقبالی است. در این مدت، توماس توخل، گراهام پاتر، فرانک لمپارد و پوچتینو روی نیمکت آبی‌های لندن نشستند. این آمار بدون در نظر گرفتن برونو سالتور است. او بعد از جدایی پاتر برای یک بازی به عنوان سرمربی موقت هدایت چلسی را به عهده داشت.

آشنایی با سرمربی جدید چلسی

معرفی انزو مارسکا

دوست صمیمی روبرتو دزربی زمانی در دید رسانه‌ها قرار گرفت که در زمان دستیاری مانوئل پلگرینی در وستهام توسط پپ گواردیولا فراخوانده شد تا به جمع سیتیزن‌ها بپیوندد و تیم زیر 23 ساله‌های این باشگاه را در دست بگیرد. این اتفاق بارها توسط پپ انجام شده و افرادی که تفکرات بزرگی دارند را در جایگاه تیم جوانان باشگاه انتخاب می‌کند. افرادی مانند اریک تن‌هاخ  هم دورانی شبیه به او را با پپ داشته‌اند. مرد ایتالیایی 44 ساله، پس از حدود یک سال موفق در تیم زیر 23 سال به عنوان سرمربی انتخاب شد اما شاید برای او زود بود هدایت یک باشگاه را برعهده بگیرد. پس از 14 بازی و کسب 5 باخت، 5 تساوی و تنها 4 برد، او از جایگاهش کنار گذاشته شد و با درخواست دوباره پپ این بار به عنوان دستیار اول به سیتیزن‌ها پیوست.

رئال مادرید کهکشانی تر از همیشه

تفکرات او کاملا از متفکر کاتالان پیروی می‌کند و تاثیر او روی مارسکا چیزی همانند تاثیر گواردیولا روی آرتتا بود. سال گذشته لسترسیتی این ریسک را انجام داد و او را به عنوان سرمربی باشگاه برگزید. پس از حضور در بیش از 60 بازی در کنار پپ، مارسکا پخته‌تر از گذشته مبارزه جدید را قبول کرد و به خوبی توانست لسترسیتی را به اوج  بازگرداند. ترکیب تیم او 3-3-4 یا 1-3-2-4 است که همانند تیم‌های پپ در آرایش حمله، فوق هجومی می‌شود و در بیشتر دیدارها مالکیت بیشتر توپ و میدان را در اختیار می‌گیرد. روند حرکت انزو و تفکراتش باعث شد تا چلسی او را برترین گزینه برای نیمکت بداند.

عملکرد درخشان مارسکا

مارسکا از پپ گواردیولا به عنوان یکی از منابع الهامش در مربیگری نام می‌برد. او در فصل 21-20 مربی تیم زیر 23 سال منچسترسیتی بود و توانست تیمش را مقتدرانه به قهرمانی لیگ برتر 2 برساند. بعد از دوران کوتاه مربیگری در پارما (4 برد در 13 مسابقه سری بی)، مارسکا به سیتی برگشت و به عنوان یکی از دستیاران گواردیولا، سه‌گانه را تجربه کرد. انتظار می‌رود سبک بازی مارسکا هم مثل آرتتا در آرسنال شبیه منچسترسیتی گواردیولا باشد. او اشتیاق زیادی به بازیسازی باحوصله و بازی موقعیتی دارد. مدیران چلسی معتقدند سیستم 3-3-4 این مربی ایتالیایی برای بازیکنان جوان و مستعد تیم کاملا مناسب است.

مارسکا در 18 سالگی ایتالیا را ترک کرد تا برای وست‌برم بازی کند. او بعد از آن به یوونتوس پیوست و توانست زیر نظر کارلو آنچلوتی و مارچلو لیپی بازی کند. او در شروع دوران مربیگری دستیار مانوئل پیگرینی در وستهام بود و گواردیولا تنها الگوی مربیگری او نیست.

مارسکا تابستان گذشته به لستر رفت و 2 ماه نخست را در مرکز تمرینی باشگاه زندگی کرد تا کاملا با پروژه جدید جوانگرایی باشگاه بعد از سقوط غیرمنتظره از لیگ برتر آشنا شود. ماموریت او بازگشت فوری به لیگ برتر بود و با وجود جدایی ستارگانی مثل جیمز مدیسون، هاروی بارنز و یوری تیلمانس توانست خواسته باشگاه را برآورده کند. لستر بابت جدایی مارسکا و 6 دستیارش حدود 10 میلیون پوند از چلسی غرامت می‌گیرد.

مارسکا؛مربی دلخواه مدیران

پیشنهاد قرارداد 5 ساله از سوی چلسی با بندی برای تمدید یک ساله، قابل توجه و نشانه اعتماد بالای آنها به این مربی جوان است. قرارداد باشگاه لندنی با پوچتینو فقط 2 ساله بود و به نظر می‌رسد آنها در تلاش برای ورود به یک مسیر جدید هستند. فصل اخیر برای چلسی با 5 برد متوالی در لیگ برتر، صعود به رده ششم و کسب سهمیه لیگ کنفرانس اروپا به پایان رسید و نسبت به رتبه دوازدهم فصل قبل پیشرفت محسوب می‌شد. با این حال باشگاه فصل پرتنشی داشت و ناهماهنگی پوچتینو با مالکان جدید به سختی قابل کتمان بود. تعداد زیادی از بازیکنان چلسی از جدایی پوچتینو خوشحال به نظر نمی‌رسیدند.

پوچتینو خواهان قدرت بیشتر در ساختار باشگاه و نقل و انتقالات بود اما مارسکا قرار است فقط روی مربیگری تمرکز کند و مشکلی با اختیارات محدودتر ندارد. او درباره شغل جدیدش گفت:پیوستن به چلسی، یکی از بزرگترین باشگاه‌های جهان، برای هر مربی مثل یک رویاست. به همین دلیل است که از این فرصت بسیار هیجان زده‌ام. مشتاقانه منتظر همکاری با یک گروه بسیار با استعداد از بازیکنان هستم تا تیمی را توسعه دهیم که سنت موفقیت باشگاه را ادامه دهد و باعث افتخار هواداران شود.

لارنس استوارت و پل وینستانلی، مدیران ورزشی چلسی در بیانیه‌ای گفتند: ما از استقبال انزو در چلسی خوشحالیم. او ثابت کرده که مربی خوبی است که قادر به ارائه نتایج چشمگیر با سبکی هیجان انگیز است. انزو عمیقاً ما را در مذاکرات تحت تاثیر قرار داد. جاه طلبی‌ها و اخلاق کاری او با باشگاه همخوانی دارد. ما کاملا مشتاق همکاری با او هستیم.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P