کریم بنزما مرد تمام نشدنی فوتبال جهان

کریم بنزما مرد تمام عیار فوتبال جهان

آیا کریم بنزما مرگبارترین تمام کننده اروپاست؟ داده های پشت سر بهترین گلزنان جهان

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

قطعا گل های تعیین کننده و مهم کریم بنزما در بازی های این فصل لیگ قهرمانان اروپا تحصین همگان را برانگیخته است و بسیاری از کارشناسان و اهالی فوتبال را به این فکر انداخته است که آیا بنزما بهترین تمام کننده جهان است یا خیر؟

بنزما فصلی باورنکردنی را پشت سر گذاشت و در 45 بازی 44 گل به ثمر رساند، از جمله 15 گل در لیگ قهرمانان اروپا که تهدیدی برای رکورد 17 گل کریستیانو رونالدو در یک دوره این مسابقات به ثمر رسانده است می باشد. بنزما مقابل پاری سن ژرمن و چلسی هت تریک کرد ، نام های عجیب و بزرگی که قطعا گل زدن به هر یک از این دو تیم می تواند آرزوی هر بازیکن فوتبالی باشد.اما بنزما با نمایش خارق العاده ای که در این فصل به عنوان رهبر رئالی ها داشته است این دو تیم را با سه گل بدرقه کرد.

اما شاید بهتر باشد که بدانید قدرت تمام کنندگی با گلزنی متفاوت است. بهترین تمام کننده های دنیای فوتبال لزوماً بیشترین گل را به ثمر نمی رساند، بلکه از فرصت هایی که دارد نهایت استفاده را می کند. اگر تمام مهاجمان اروپا در این فصل دقیقاً موقعیت های مشابهی داشتند، آیا بنزما بیشترین گل را می زد؟

در این نوشته قصد داریم تا به این موضوع نگاهی بیاندازیم.

آیا قدرت تمام کنندگی واقعا مهم است؟

ما در اینجا پایان را منحصراً آخرین عمل، یعنی ضربه به دروازه تعریف می کنیم. می توان آن را با اهداف مورد انتظار اندازه گیری کرد: اگر یک شانس دارای ارزش گل مورد انتظار 0.2 باشد و بازیکنی گل بزند، 0.8 گل از آنچه از او انتظار می رود راانجام داده است. نگاه کلی و جامع قطعا نمی تواند چیز زیادی به ما بگوید، اما اگر داده های کافی را جمع آوری کنیم، شروع به دریافت تصویری از میزان موفقیت یک بازیکن در زمان اتمام بازی می کنیم.

در این گونه بررسی های باید تمام جوانب را در نظر گرفت ، منظور از تمام جوانب زمان هایی است که بازیکن در روز خوب قرار دارد و هر موقعیت کوچکی را تبدیل به گل می کند و یا زمان هایی که بازیکن از لحاظ پارامترهای مختلف در روز خوب خود نیست و حتی دروازه خالی را نمی تواند باز کند .

چیزهای دیگری در این بررسی باید مورد نقد و بررسی قرار گیرند مانند : میزان رضایت بازیکن از شرایطش در باشگاه یا رقابت برای به دست آوردن کفش طلا یا نقش بازیکن در باشگاه و جایگاه او در میان بازیکنان تیم و … .

با تمام این اوصاف ما در اینجا چندین بازیکن بزرگ را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم تا به نتیجه ای نزدیک به واقعیت برسیم:

به دلیل اینکه بازیکنان جدیدی مانند : کریستوفر انکونکو و وینیسیوس جونیور امار چندان متقاعد کننده و دقیقی در پنج سال گذشته را نداشتند ما در این فهرست نامی از آنها نبرده ایم و به سراغ بزرگان فوتبال جهان از جمله روبرت لواندوفکسی، کریستیانو رونالدو، مسی ، هری کین و کیلیان امباپه رفته ایم.

بنزما تمام کننده ای متوسط،بازیکنی غیر منتظره در صدر این فهرست!

کریم بنزما معجزه رئال مادرید
کریم بنزما معجزه رئال مادرید

در اولین نگاه چند چیز بلافاصله در داده ها برجسته و نمایان می شوند. اولا، تعداد گل هایی که لواندوفسکی به ثمر رسانده است : 161 گل در لیگ در پنج سال گذشته،یعنی به عبارتی 32 گل در هر فصل این آمار شگفت انگیزی است. مسی در این مدت 131 گل به ثمر رسانده است،و این در حالی است سومین بازیکن برتر ما در این فهرست، چیرو ایموبیله لاتزیو با 127 گل است.

آمار نشان میدهد که درصد موفقیت متوسط ​​لواندوفسکی در مورد تبدیل  موقعیت به گل 99% است که آماری فوق العاده است.آمار این نظریه را تأیید می کند که علیرغم برداشت ما از لواندوفکسی به عنوان نوعی استاد تمام کننده، چیزی که برای او موفقیت به ارمغان می آورد لزوماً پایان فوق العاده نیست، قدرت حمل توپ لوا در موقعیت حمله، مهارت او در انتقال توپ به موقعیت شوت در فضاهای تنگ، غریزه باطنی او در اطراف محوطه جریمه: اینها چیزهایی هستند که او را استثنایی می کنند.

اما نکته جالب اینجاست که ارلینگ هالند با (125 درصد) و امباپه با (111 درصد) دارای نرخ تبدیل مثبتی نسبت به لوا هستند، بنزما (99 درصد) و رونالدو (98 درصد) اعدادی مشابه با لواندوفسکی دارند و تقریباً مطابق با ارقام  مورد انتظارشان گلزنی کرده اند.

در این میان عوامل متعددی مانند فصل کابوس وار بنزما در سال2016-17  که کریم در آن فصل فقط 5 گل به ثمر رساند می تواند تاثیر خیلی زیادی در این آمار داشته باشد و اگر کریم در هر فصل عملکردی نظیر این فصل داشت قطعا می توانست در صدر قرار بگیرد ، نه در رده هفدهم این لیست!

اما چیزی که قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد نفر اول این لیست میباشد و او کسی نیست جز سون هیونگ مین ستاره تاتنهام که با (131.4%) آمار فوق العاده ای داشته است.

قطعا هیچ چیز به اندازه پایان این تیتر با نام سون هیونگ مین استثنائی نیست. هیچ کس در میان برترین و کشنده ترین بازکنان اروپا نرخ تبدیل بهتری نسبت به کره جنوبی در پنج سال گذشته نداشته است .

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کریم بنزما مرد تمام عیار فوتبال جهان
P