اردن در فینال جام ملت های آسیا 2023

شگفتی تکمیل شد؛ صعود تیم ملی اردن به فینال جام ملت های اسیا!

تیم ملی اردن با ارائه یک نمایش درخشان موفق به شگفتی‌سازی شد و با کسب پیروزی 2گله مقابل کره‌جنوبی برای اولین مرتبه در تاریخ خود به فینال جام ملت‌های آسیا راه یافت.

در اولین بازی نیمه نهایی جام ملتهای آسیا، تیمهای کره‌جنوبی و اردن در حالی به مصاف هم رفتند که بسیاری از هواداران تصور می‌کردند که کره به سادگی از این بازی عبور خواهد کرد.

پیش از آنکه دوئل تیم‌های ملی ایران و قطر در مرحله نیمه‌نهایی به انجام برسد، طبق برنامه‌ریزی انجام شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، امشب نخستین مسابقه از مرحله نیمه‌نهایی میان تیم‌های ملی اردن و کره‌جنوبی برگزار شد.

اردنی‌ها که در قامت شگفتی‌ساز جام ملت‌های آسیا 2023 کارشان را پیش می‌برند، در حالی برای نخستین‌بار توانستند به مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا برسند که در مرحله حذفی توانستند مقابل تیم‌های ملی عراق و تاجیکستان به پیروزی برسند. در طرف مقابل، کره‌ای‌ها مسیری دشوار را برای رسیدن به مرحله نیمه‌نهایی پشت سر گذاشتند؛ به‌طوری‌که آن‌ها مقابل تیم‌های ملی عربستان و استرالیا پیروز شدند و با کنار زدن 2 تیم مدعی، به جمع 4 تیم برتر قاره آسیا رسیدند. جالب آنکه این 2 تیم در مرحله گروهی هم مقابل هم قرار گرفته بودند که آن مسابقه با تساوی 2-2 به پایان رسیده بود.

اردن در فینال جام ملت های آسیا 2023

حواشی مسابقه

شاگردان حسین عموته از همان ابتدا از جای خالی کیم مین جائه استفاده کردند و حملاتی را روی دروازه کره‌جنوبی انجام دادند و دو بار در نیمه نخست می‌توانستند به گل برسند.

شاگردان یورگن کلینزمن به مانند دیدارهای قبلی با مالکیت بر توپ‌ومیدان به دنبال خلق موقعیت گل بودند که سون هیونگ مین در دقیقه 19 موفق به گلزنی شد اما او در موقعیتی آفساید دروازه اردن را باز کرد و همین مسئله باعث شد تا گل کره‌ای‌ها مردود اعلام شود. در ادامه نمایش مالکانه کره‌ای‌ها، آن‌ها توانستند در دقیقه 29 یک ضربه پنالتی به‌دست آورند که بعد از بررسی صحنه به کمک (VAR)، داور مسابقه خطای مهاجم کره‌جنوبی را اعلام کرد تا پنالتی اعلام شده، رد شود و بازی ادامه پیدا کند.

نیمه نخست با نتیجه تساوی به پایان رسید اما در شروع نیمه دوم یازان النعیمات روی اشتباه خط هافبک کره توپ را از موسی التعمری گرفت و در موقعیت تک به تک با یک ضربه چیپ گل نخست را به ثمر رساند.

بازیکنان کره که امیدوار بودند همون بازیهای قبلی بتوانند در آخرین دقایق مسابقه ورق را برگردانند، ده دقیقه بعد شوکه شدند. این بار خود موسی التعمری با حرکت انفرادی استثنایی توپ را به یک سوم دفاعی کره رساند و با یک ضربه فنی دیدنی برای دومین بار جو هیون وو را تسلیم کرد.

شاگردان کلینزمن بعد از دریافت گل دوم، در تلاش برای ثبت کامبک بودند اما عملکرد بی‌نقص دفاع چند لایه اردن اجازه خلق موقعیت جدی را به کره‌ای‌ها نداد.

یورگن کلینزمن که این نتیجه را باور نداشت، چند تعویض متوالی انجام داد تا شاید نتیجه را برگرداند اما موفق نشد.

تیم ملی اردن برای نخستین‌بار توانست به مرحله فینال جام ملت‌های آسیا 2023 صعود کند،اردنی‌ها برای شناخت حریف خود در مرحله فینال، باید چشم‌انتظار برگزاری دوئل تیم‌های ملی ایران و قطر باشند؛ مسابقه‌ای که (چهارشنبه) از ساعت 18:30 به وقت تهران به میزبانی ورزشگاه الثمامه برگزار خواهد شد. شاگردان عموته بعد از تاریخ‌سازی و رسیدن به مرحله فینال، باید روز شنبه بیست‌ویکم بهمن‌ماه در ورزشگاه لوسیل مسابقه خود در مرحله فینال را برگزار کنند.

قهرمان از تورنمنت اردن می آید!

سه ماه قبل تورنمنت چهارجانبه ای در اردن برگزار شد که سه تیم از آن چهار تیم در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا حضور داشتند.

در مهرماه امسال تیم ملی فوتبال ایران در فیفادی ماه اکتبر در دو بازی تورنمنت چهارجانبه اردن مقابل تیم میزبان و قطر پیروز شد و به عنوان قهرمانی این رقابت‌ها رسید.

در این تورنمنت تیم‌های قطر، اردن، ایران و عراق حضور داشتند که ایران با شکست اردن میزبان به فینال رسید و قطر نیز عراق را برد.

نکته اما اینجاست که با شکست کره جنوبی حالا ضمن اینکه قهرمانی قطعا به یکی از تیم‌های غرب آسیا خواهد رسید در نهایت تیمی قهرمان می‌شود که در آن تورنمنت چهاجانبه حضور داشته است.

در آن تورنمنت تیم ملی ایران مقابل اردن 3 بر یک پیروز شد هر چند حریف در دقیقه اول وقت اضافه یک پنالتی از دست داد و در شرایطی که نزدیک بود بازی 2-2 مساوی شود در نهایت با گل دقیقه 94 مهرداد محمدی 3 بر یک پیروز شد و در فینال نیز با چهار گل قطر را در هم کوبید.

سرمربی تاریخ ساز اردن

حسین عموته در شرایطی که تنها به مدت یک ماه اردن را در اختیار گرفته، آنها را فینالیست جام ملت‌های آسیا کرد.

وقتی نامش به عنوان جانشین عدنان حمد سرمربی تیم ملی فوتبال اردن آن هم در فاصله تنها یک ماه تا شروع جام ملت‌های آسیا اعلام شد، خوش‌بین‌ترین هوادار فوتبال اردن این تیم را بعد از بحرین و کره جنوبی در رده سوم قرار می‌داد و معادله صعود را حل می‌کرد.

این اقدام بیشتر توسط سایت رسمی فیفا تحت عنوان یک کودتا در فوتبال یاد شد و به نظر کارشناسان فوتبال فیفا درست عنوان کردند چرا که آنها حالا فینالیست آسیا هستند.

او به عنوان سرمربی تیم اردن با یک شکست مصلحتی آن هم مقابل بحرین سوم گروه ماند و پس از اینکه در مرحله گروهی یقه کره جنوبی را گرفت این بار کارش را با ضربه‌ای کاری تمام کرد تا برای نخستین بار در فینال مسابقات قرار بگیرد.

اردن در تاریخ فوتبالش حتی به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا نرسیده بود اما حالا با عموته در مرحله پایانی این مسابقات حضور دارد.

صحبت های سرمربی کره جنوبی:

کره جنوبی برای جام جهانی 2026 باید پیشرفت کند,اردن شایسته پیروزی بود

شکست ناامیدکننده‌ای را متحمل شدیم. هدف بزرگی داشتیم و می‌خواستیم پیروز شویم، اما اردن شایسته پیروزی بود.

من به کره جنوبی برمی‌گردم و با مقامات فدراسیون فوتبال صحبت می‌کنم. ما بررسی می‌کنیم که چه چیزی خوب بود یا به خوبی پیش نرفت. کارهای زیادی در این تورنمنت انجام دادیم که باید دیده شود. تیم کره جنوبی پیشرفت کرد و برای دوره بعدی جام جهانی باید باز هم پیشرفت کنیم.

صحبت های سرمربی اردن:

به بازیکنان تیمم گفتم بیش از حد به کره جنوبی احترام نگذارند.من گفتم که به حریف احترام بگذارید، اما نه بیشتر از چیزی که باید احترام بگذارید. این مسئله اعتمادبه‌نفس زیادی به بازیکنان داد. چیزی برای از دست دادن نداشتیم و از بازیکنان خواستم از هر لحظه مسابقه لذت ببرند.

هیچکس چنین چیزی را انتظار نداشت؛ خصوصا من! من از مشکلات صحبت کردم. اینکه نتوانستیم خوب آماده شویم. حتی نتایج دوستانه‌مان خوب نبود. وقتی شما وارد زمین می‌شوید خیلی چیزها را مربی و هوادار را نمی‌تواند کنترل کند و در اختیار بازیکن است مثل شانس‌های مشابهی که یک‌بار گل می‌شود و یک‌بار نمی‌شود. در نتیجه متغیرهای زیادی وجود دارد. همان‌طور که گفتم در بازی اول مقابل کره اشتباه‌هایی داشتیم که امروز نداشتیم نتیجه یک بازی بر اساس تلاش شما رقم می‌خورد.

ما وظیفه‌مان را انجام دادیم. در همه شرایط جدی بودیم. دستاورد امروز توسط همه کسب شد. همه افراد تیم، هواداران و مدیران در این نتیجه نقش داشتند شاهزاده علی نقش روانشناس را در تیم ما داشت.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P