بازگشت امتیازات سپاهان و پرسپولیس

رسمی؛ پیروزی سپاهان و پرسپولیس در کمیته استیناف. سپاهان صدرنشین شد،استقلال اعتراض کرد!

با اعلام رسمی کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، امتیازات کسر شده از 2 تیم‌های سپاهان اصفهان و پرسپولیس تهران به حساب آن‌ها بازگشت.

چهار ماه قبل کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به خاطر تخلفات باشگاه سپاهان در برخی قراردادهای بازیکنان خود رای به کسر 4 امتیاز از این تیم در لیگ برتر داده بود و در مهر ماه هم دستور به کسر یک امتیاز از پرسپولیس داد که کمیته استیناف آن را نپذیرفت.

بازگشت امتیازات سپاهان و پرسپولیس

پرونده سپاهان

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در شهریور ماه اعلام کرد به خاطر شکایت باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتور و پیکان از باشگاه سپاهان و طبق گزارش دریافتی از کارگروه ناظر بر قراردادهای ورزشی،  به دلیل تخلفات صورت گرفته در قراردادی برخی بازیکنان از جمله رضا اسدی، سید پیام نیازمند، هادی محمدی، رضا شکاری، کاوه رضایی و احسان پهلوان که مغایر با قوانین نقل و انتقالات فصل 03-1402 است، رای به کسر 4 امتیاز و جریمه 40 میلیارد تومانی علیه طلایی پوشان داده که این مورد با دادخواهی سپاهان برای رای صادره همراه شد تا رای برگردد.

پرونده پرسپولیس

حدود یک ماه پس از رای سنگینِ صادر شده علیه سپاهان، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام کرد پرسپولیس هم به خاطر تخلف در بخشی از قرارداد گئورگی گولسیانی که مغایر با قوانین نقل و انتقالات است، با کسر یک امتیاز و جریمه 10 میلیارد تومانی مواجه شده که سرخ پوشان هم مثل سپاهان درخواست تجدید نظر داشته است.

پس از ماه‌ها تاخیر و بررسی توسط کمیته استیناف فدراسیون فوتبال و در حالی که بحث شکایت از استقلال پیرامون قرارداد برخی از بازیکنان و مربیان این تیم بود و تیم‌هایی مثل پرسپولیس و سپاهان منتظر واکنش کمیته انضباطی پیرامون این مسئله بودند، حالا کمیته استیناف با رای خود صدر جدول را بهم ریخت.

سپاهان صدرنشین لیگ

حالا با تجدید نظر توسط کمیته استیناف فدراسیون فوتبال و بازگشت امتیازهای کسر شده، سپاهان که پیش از این بازی یک بازی و یک امتیاز کمتر نسبت به تیم صدرنشین استقلال، در جایگاه دوم جدول لیگ برتر قرار داشت، 31 امتیازی شد و با دو امتیاز بیشتر نسبت به آبی پوشان، به صدر جدول تکیه زد.

پرسپولیس هم که مثل سپاهان یک مسابقه معوقه دارد و تا ساعاتی قبل بخاطر گل زده کمتر نسبت به تراکتور در رده چهارم جدول قرار گرفته بود، حالا 26 امتیازی شد و در جایگاه سوم لیگ برتر ایستاد تا حالا این شانس را داشته باشد در صورت برتری با اختلاف بیش از 5 گل در دیدار پیش رو برابر نساجی مازندران، به رتبه دوم هم برسد و جای استقلالی که قبل از رای استیناف صدرنشین بود را بگیرد!

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در رأی صادره خود در حالی رأی صادره از سوی کمیته انضباطی علیه باشگاه‌های سپاهان و پرسپولیس را نقض کرد که مهم‌ترین تصمیم اعضای کمیته استیناف، بازگرداندن امتیازات کسر شده به حساب 2 تیم پرطرفدار لیگ برتری بود. براساس اعلام کمیته استیناف، از آن‌جایی که در خصوص تخلفات مذکور نص مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال دلالتی بر اعمال تنبیه کسر امتیاز در مورد تخلفات ناشی از عدم رعایت دستورالعمل یاد شده ندارد، این امتیازات برگردانده می‌شود.

اعتراض باشگاه استقلال

باشگاه استقلال واکنش سریعی نسبت به بازگرداندن امتیازهای سپاهان و پرسپولیس توسط کمیته استیناف داشت.

بیانیه باشگاه استقلال: باشگاه استقلال در فصل نقل و انتقالات فوتبال به دلیل همین قانون سقف بودجه و سقف خرید که قرار بود فوتبال ایران را از بحران گرانی و تورم غیر قابل مهار نجات بدهد، تن به رعایت دستورات فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ داد اما حالا با بازگشت امتیازات تیم‌های متخلف، مشخص شد آنچه در فوتبال ایران هیچ ارزشی ندارد همین قوانین است.

به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال از این قانون تنها برای تامین منابع مالی خود استفاده کرد چرا که امتیاز تیم‌های خاطی برگردانده شده اما جریمه‌های مالی پابرجا مانده تا حاصل فعالیت‌های فرا قانونی برخی تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات، درآمدزایی میلیاردی فدراسیون فوتبال باشد.

این حکم که به منزله یک قانون شکنی آشکار در تاریخ فوتبال ایران ثبت خواهد شد، بی شک راه تخلف را به تمامی باشگاه‌ها آموزش خواهد داد که قانون را زیر پا له کنند و جریمه‌اش را بپردازند.

باشگاه استقلال این قانون شکنی آشکار را محکوم کرده و پیشنهاد می‌کند روز 5 دی در تقویم فوتبال ایران به عنوان روز بی قانونی ثبت شود.

در پایان باشگاه استقلال ضمن عذرخواهی از هواداران فهیم خود بابت این نمایش مضحک و خجالت‌آور، از وزارت ورزش و جوانان و نهادهای نظارتی تقاضا دارد با ورود به این ماجرا، مانع ترویج قانون شکنی در فضای ورزش کشور شوند.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P