جدایی امباپه از پاری سن ژرمن

رسمی؛ جدایی امباپه از پاری سن ژرمن. در انتظار یک انتقال جذاب،ترک پاریس به مقصد مادرید؟

کیلیان امباپه ستاره فرانسوی تیم پاری سن ژرمن رسماً تأیید کرد در انتهای فصل از پاری‌سن ژرمن جدا می‌شود.

شکست مقابل دورتموند در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا آخرین شانس ستاره تیم ملی فرانسه برای کسب جام اروپایی به همراه پاریس را پایان داد و این مهاجم گران‌قیمت در تابستان آینده به عنوان بازیکن آزاد پارک دپرنس را ترک می‌کند.

قهرمان جام جهانی 2018 در پیامی ویدئویی خطاب به هواداران تیم گفته: باید اعلام کنم این آخرین سال حضورم در پاری‌سن ژرمن است. قرارداد خود را تمدید نمی‌کنم و این ماجراجویی طی هفته‌های آینده به پایان می‌رسد. مسابقه روز یکشنبه مقابل تولوز آخرین بازی من به همراه پاری‌سن ژرمن در ورزشگاه پارک دپرنس است.

امباپه در مورد شرایط عاطفی خود هنگام اعلام این خبر گفته: احساسات فراوان و متفاوتی دارم. برای سالیان طولانی افتخار حضور در بزرگ‌ترین باشگاه فرانسوی را داشتم. او از سرمربیان خود در دوران حضور در فرانسه یعنی توماس توخل، مائوریسیو پوچتینو، اونای امری، کریستوف گالتیه و لوئیس انریکه تشکر کرد؛ همین‌طور از اعضای تیم، بازیکنان و به طور ویژه از هواداران: اعلام خبر جدایی از لیگ یک فرانسه، تورنمنتی که از مدت‌ها پیش با آن آشنا بودم، کار دشواری است اما فکر می‌کنم بعد از 7 سال به یک مبارزه جدید نیاز داشتم. امباپه در مورد پاری‌سن ژرمن گفته: پی‌اس‌جی باشگاهی است که هیچ‌کس نمی‌تواند نسبت به آن بی‌تفاوت باشد. یا باید عاشق آن باشید یا از آن متنفر شوید. انتخاب کردم به مدت 7 سال عاشق این باشگاه باشم؛ با تمام فراز و فرودهایش. من هرگز و به هیچ‌وجه از امضای قرارداد با این باشگاه باشکوه پشیمان نمی‌شوم. تلاش کردم  بهترین نسخه خود را در پاری‌سن ژرمن به کار بگیرم؛ با تمام توانایی‌ها و اشتباهات.

جدایی امباپه از پاری سن ژرمن

خروج امباپه به نفع پی اس جی؟

شب گذشته امباپه رسما اعلام کرد پس از 7 سال می‌خواهد پاری‌سن ژرمن را ترک کند. در این 7 سال، مالکان متمول پاریس خرج‌های زیادی را برای به دست آوردن و یا نگه داشتن امباپه در باشگاه کردند. حالا وقت جدایی رسیده و امباپه باشگاه را به صورت رایگان ترک می‌کند.این احتمالا بیشترین حجم عصبانیت را برای مالکان قطری پاریس خواهد داشت اما آنها باید جنبه‌های دیگری را هم ببینند که قطعا  پر از سود خواهد بود.

در این مدت 7 سال، پاری‌سن ژرمن مبلغ‌های عظیمی را خرج این بازیکن کرده است. از درصد فروش پیراهن، دریافت سودهای اسپانسری، هزینه‌ پرداخت حقوق یا پرداخت حق وفاداری و حالا با محاسبه هزینه‌هایی که برای او شده، باشگاه به طور میانگین سالانه حداقل 220 میلیون یورو برای این بازیکن صرف کرده. با خروج امباپه از باشگاه خرج‌های سنگین برای او هم از بودجه سالانه کسر خواهد شد و باشگاه فرانسوی از فصل بعد می‌تواند چنین مبلغی را در راه دیگری صرف کند.

جدال جذاب مدعیان توپ طلا

دست باز فرانسوی‌ها برای خرج‌های مالی جدید می‌تواند در راه ساخت تیم‌های پایه و جوانان هزینه شود و حداقل هزینه خرید 3 بازیکن خوب را فراهم کند. پاریسی‌ها شاید اکنون از خروج رایگان امباپه ناراحت باشند اما باید بدانند در آینده عدم حضور امباپه به نفع آنها خواهد بود و از این خروج خوشحال خواهند شد!

عملکرد امباپه

کیلیان امباپه بعد از هفت سال از پاری‌سن‌ژرمن جدا می‌شود و در این مدت توانسته رکوردهای مختلفی به جا بگذارد. البته هنوز سه بازی در لیگ فرانسه و فینال جام حذفی مقابل لیون باقی مانده و او می‌تواند این آمار را ارتقا بدهد.

امباپه در سال 2017 با قراردادی قرضی از موناکو به پاری‌سن ژرمن پیوست؛ پیش از آن که در پنجره تابستانی نقل و انتقالات سال 2018 با صرف مبلغ 155 میلیون یورو قرارداد خود را دائمی کند. او در 306 مسابقه به همراه باشگاه فرانسوی مجموعاً 255 گل به ثمر رساند و 108 پاس منجر به گل را به نام‌ خود ثبت کرد. امباپه به بهترین گلزن تاریخ باشگاه پاریسی تبدیل شد و امسال هم با 26 گل در رقابت‌های لیگ 1 رکورددار است؛ حداقل 9 گل بیشتر از هر بازیکن دیگر. امباپه صحبتی در مورد مقصد احتمالی انجام نداده اما رسانه‌ها از انتقال او به رئال مادرید می‌گویند. او با شکست تلخ تیمش مقابل دورتموند، بخت صف‌آرایی مقابل رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان اروپا را از دست داد.

امباپه موفق شد عنوان بهترین گلزن تاریخ پاری‌سن‌ژرمن را به دست آورد. او پیش از بازی خانگی یکشنبه مقابل تولوز موفق شده است برای این تیم 255 گل بزند. گلزنان بعدی پاری‌سن‌ژرمن به ترتیب کاوانی، زلاتان و نیمار هستند که همگی در دوران مالکیت قطری به این تیم پیوستند. نفر پنجم این فهرست پائولتا است. امباپه میانگین 0.83 گل در هر بازی را ثبت کرده است.

امباپه در این مدت 306 بار برای پاری‌سن‌ژرمن بازی کرده و دهمین نفر از نظر تعداد بازی است. در صدر این فهرست مارکینیوس، مدافع برزیلی با 441 بازی قرار دارد که همچنان می‌تواند این رکورد را ارتقا بدهد. در بین ده نفر برتر این فهرست بازیکنان سرشناسی مثل مارکو وراتی، سافت سوزیچ، پل لوگوئن، برنار لاما، تیاگو سیلوا و مصطفی دحلب بالاتر از امباپه قرار دارند.

امباپه در این مدت بیش از هر بازیکن دیگری کنار مارکینیوس بازی کرده و 234 بار با مدافع برزیلی همبازی بوده است. نفرات بعدی این فهرست وراتی (183 بازی)، کیمپمبه و دی‌ماریا (163 بازی) و نیمار (143 بازی) هستند.

امباپه با 190 گل زده هفتمین گلزن برتر لیگ فرانسه است. البته او 16 گل را با پیراهن موناکو زده است. نفر اول این فهرست دلیو اونیس (299 گل)، مهاجم آرژانتینی است که در دهه 70 و 80 میلادی در تیم‌های رنس، موناکو، تور و تولون بازی کرده است.

امباپه از تابستان 2017 که به پاری‌سن‌ژرمن پیوست 174 گل زده و در این مدت بهترین گلزن تاریخ لیگ فرانسه است. ویسام بن‌یدر، مهاجم فرانسوی موناکو نفر بعدی این فهرست با 97 گل زده است.

امباپه در بازی‌های دور از خانه 138 گل برای پاری‌سن‌ژرمن زده، در حالی که آمار گل‌های خانگی‌اش 114 است و سه گل هم در زمین بی‌طرف زده است. او 233 گل از داخل محوطه جریمه و 22 گل از بیرون آن زده است. 197 گل امباپه با پای راست، 51 گل با پای چپ و فقط 6 گل با ضربه سر بوده است.

مطابق انتظار بیشترین گل امباپه برای پاری‌سن‌ژرمن (174) در لیگ فرانسه است و بعد از آن توانسته 42 گل در لیگ قهرمانان اروپا، 35 گل در جام حذفی، 2 گل در جام اتحادیه و 2 گل در سوپرجام فرانسه بزند.

امباپه شماره 10 جدید رئال مادرید؟

به نظر می‌رسد که جدایی لوکا مودریچ، ستاره رئال مادرید، در پایان فصل قطعی است و شماره او به کیلیان امباپه داده خواهد شد.

قرارداد مودریچ با رئال مادرید در پایان این فصل به اتمام خواهد رسید و به نظر می‌رسد که این بازیکن قصد دارد پس از چندین سال حضور در این تیم و کسب تمامی افتخارات ممکن سانتیاگو برنابئو را ترک کند.

به نظر می‌رسد که شماره 10 رئال مادرید که در چند سال اخیر بر تن مودریچ بوده قرار است از فصل آینده در اختیار امباپه قرار بگیرد که انتظار می‌رود انتقالش به این باشگاه در طی چند روز آینده به صورت رسمی اعلام شود.

صحبت های انریکه

این چیزی است که همه ما برای مدت طولانی می‌دانستیم و بله، همه شما نیز آن را می‌دانستید. برنامه ما ولی تغییر نمی کند و به دنبال تقویت تیم برای رقم زدن فصلی بهتر هستیم. تمام تصمیمات من برای صلاح تیم خواهد بود و من معتقدم که در این مورد همه طرف‌ها بهترین رفتار را داشته‌اند. ما هنوز برای یک عنوان قهرمانی دیگر مبارزه خواهیم کرد و فینال جام حذفی فرانسه را در پیش داریم.

او هنوز نگفته است که به کجا می‌رود و مقصد بعدی‌اش چه تیمی است اما فکر می‌کنم که این موضوع روشن است. برای او بهترین‌ها را آرزو می‌کنم و من تصمیم او برای جدایی و انتقال به یک تیم دیگر را درک می‌کنم. پاری سن ژرمن به عالی بودن و روند خوب خود ادامه خواهد داد. ما می‌خواهیم به همین روند ادامه دهیم.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P