دو نماینده دیگر ایران در آسیا مشخص شد

دو نماینده جدید ایران در آسیا؛ کار سخت سپاهان برای رسیدن به لیگ نخبگان!

با قهرمانی سپاهان اصفهان در فینال جام حذفی، تکلیف دو سهمیه باقی‌مانده برای حضور در فصل 25-2024 رقابت‌های آسیایی مشخص شد.

مسابقات باشگاهی در فصل جدید رقابت‌های آسیایی قرار است با شکل‌وشمایلی متفاوت به انجام برسد و فوتبال باشگاهی ایران در لیگ نخبگان آسیا (1+2) سهمیه دارد. ضمن آنکه یک سهمیه هم به فوتبال باشگاهی ایران برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا 2 تعلق پیدا کرده که با قهرمانی پرسپولیس و نایب‌قهرمانی استقلال در لیگ برتر، تکلیف 2 تیمی که مستقیماً در اولین دوره لیگ نخبگان آسیا حضور پیدا می‌کنند، مشخص شد اما برای تعیین‌تکلیف دو نماینده دیگر ایران در رقابت‌های آسیایی، همگان چشم‌انتظار رقم‌خوردن معادلات در جام حذفی بودند. با توجه به این شرایط، مشخص شد که سپاهان باید در پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا حضور پیدا کند و سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا 2 هم به تراکتور تبریز می‌رسد!

دو نماینده دیگر ایران در آسیا مشخص شد

راه رسیدن سپاهان به لیگ نخبگان

طلایی‌پوشان در حالی موفق به کسب سهمیه حضور در پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا شدند که قهرمانی در جام حذفی و حضور در رتبه سوم جدول لیگ برتر در فصل اخیر، حضور سپاهان در پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا قطعی است. طبق برنامه‌ریزی انجام شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، سپاهانی‌ها باید شانزدهم مردادماه در ورزشگاه نقش جهان اصفهان به مصاف شباب‌الاهلی امارات بروند.

شاگردان ژوزه مورایس در صورت کسب پیروزی برابر شباب‌الاهلی، باید روز بیست‌وسوم مردادماه در قطر به مصاف الغرافه بروند و در دومین مسابقه پلی‌آف لیگ نخبگان حضور یابند. در صورت شکست دادن حریف قطری، سپاهان در قامت سومین تیم ایرانی راهی لیگ نخبگان آسیا خواهد شد تا ایران در کنار عربستان، تنها کشوری در منطقه غرب باشد که 3 نماینده در مرحله گروهی لیگ نخبگان آسیا دارد؛ هر چند که شکست برابر شباب‌الاهلی و یا الغرافه باعث حذف کامل سپاهان از رقابت‌های آسیایی نمی‌شود و طلایی‌پوشان راهی لیگ قهرمانان آسیا 2 می‌شوند!.

تراکتور در سطح دوم آسیا بدنبال قهرمانی

ابتکار ای اف سی در لیگ نخبگان باعث شده تا 24 تیم اصلی فوتبال آسیا به این مسابقات بروند و لیگ قهرمانان تبدیل به یک تورنمنت جدید شود؛ جایی که دیگر خبری از نمایندگان پرشمار ایران و عربستان و امارات و قطر نیست و توزیع سهمیه به شکلی متفاوت انجام می‌شود.

و در شرایطی که مدعیان شرقی و غربی حداکثر دو سهمیه در این رقابت‌ها خواهند داشت، آنها رقبایی از هند، تایلند، تاجیکستان، کویت و … را پیش روی خود می‌بینند. به عبارتی لیگ قهرمانان آسیا نسخه ارتقا یافته‌ی ای اف سی کاپ است که علاوه بر تیم‌های درجه دو و سه، چند نماینده از لیگ‌های معتبر را نیز در خود جای می‌دهد.

ماتزاری از آمدن منصرف شد

این مسابقات با حضور 32 تیم برگزار خواهد شد و تراکتور احتمالا اولین نماینده ایران در این مسابقات خواهد بود. البته سپاهان نیز در صورت شکست در پلی اف لیگ نخبگان، به این مسابقات اضافه خواهد شد.

تراکتور تبریز فصل را در رتبه چهارم جدول رده‌بندی لیگ برتر به پایان برد و در حالی‌که (1+2) سهمیه ایران در لیگ نخبگان آسیا میان 3 تیم برتر جدول رده‌بندی تقسیم شد، سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا 2 هم به تراکتور رسید. سرخ‌پوشان که این روزها وضعیت مالکیت‌شان نامشخص است و کادرفنی آن‌ها هم برای فصل آینده مشخص نیست، در حالی به رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا 2 راه پیدا کرده‌اند که تاکنون تکلیف حضور 9 تیم دیگر (در منطقه غرب) در این رقابت‌ها مشخص شده است و آن‌ها باید در مرحله گروهی این رقابت‌ها، با حضور 13 تیم دیگر کار خود را پیش ببرند که مسابقات مرحله گروهی از بیست‌وششم شهریورماه آغاز می‌شود.

کسب سهمیه آسیا از آن جهت اهمیت دارد که تراکتور در رقابت با الوکره قطر، التعاون عربستان، الشارجه امارات، نسف قارشی ازبکستان و استقلال تاجیکستان برتری کاملی دارد و احتمالا برای صعود از مرحله گروهی نیز مقابل تیم‌های اردن و بحرین و عراق مشکلی نخواهد داشت.

بنابراین تراکتور اگر دوباره به انسجام و همبستگی گذشته برگردد، می‌تواند در لیگ قهرمانان آسیا کاری بزرگ انجام دهد، کاری در حد قهرمانی.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P