رئال مادرید بار دیگر بر بام اروپا

فتح ومبلی برای قهرمانی شماره پانزدهم؛ جام قهرمانی به پادشاه اروپا رسید!

رئال مادرید با گل‌های دنی کارواخال و وینیسیوس جونیور،‌ دورتموند را 2-0 شکست داد و برای پانزدهمین بار فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد.

رئال مادرید با برتری 2 بر صفر مقابل بوروسیا دورتموند به عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا دست یافت. این پانزدهمین قهرمانی کهکشانی‌ها در تاریخ این رقابت‌ها به شمار می‌رود؛ حداقل 8 بار بیشتر از هر تیم دیگر. این نهمین فینال متوالی بدون شکست رئال مادرید بود.

خبری از تکمیل شگفتی‌سازی نبود و لیگ قهرمانان فصل 24-2023 یک قهرمان تکراری داشت. در شب جذاب استادیوم ومبلی، شاگردان کارلو آنچلوتی موفق شدند با گل‌های دنی کارواخال و وینیسیوس جونیور، دورتموند را شکست دهند و قهرمان چمپیونزلیگ شوند.

شاگردان کارلو آنچلوتی در این دیدار کار آسانی نداشتند و دورتموند بارها فرصت باز کردن دروازه آنها را نداشت اما نتوانست از این موقعیت‌ها به خوبی استفاده کند و در نهایت مغلوب تجربه و درخشش ستاره‌های حریف شد تا دستش از جام قهرمانی کوتاه بماند و رئال برای پانزدهمین بار این جام را به خانه ببرد.

رئال مادرید بار دیگر بر بام اروپا

حواشی مسابقه

این دیدار جذاب پایاپای آغاز شد اما در ادامه این دورتموندی‌ها بودند که با نمایشی عالی بازی را در دست گرفتند. پس از لحظاتی که توپ در میانه میدان بود، اولین موقعیت بازی در دقیقه 21 شکل گرفت. او در مقابل کورتوا قرار گرفت اما نتوانست ضربه را بزند و توپ را به سمت چپ برد و آنجا آن را از دست داد.

دو دقیقه بعد نیکلاس فولکروگ با پاس عالی ماتسن در مقابل دروازه صاحب توپ شد اما ضربه‌اش با بدشانسی به تیر دروازه برخورد کرد. در دقیقه 28 پاس عالی برانت به آدیمی رسید اما ضربه‌اش را کورتوا به زیبایی دفع کرد.

در نیمه دوم رئال کمی خودش را پیدا کرد و توانست خودی نشان دهد. پس از چند حمله نصفه و نیمه، در دقیقه 57 ضربه والی زیبای کارواخال با برخورد به ماتسن به آرامی در دستان کوبل جای گرفت.

موقعیت‌های متعدد دورتموند در نیمه اول و اوایل نیمه دوم از دست رفت تا دنی کارواخال روی ارسال تونی کروس دروازه زنبورها را باز کند. ضربه سر مدافع 173 سانتی‌متری رئال مادرید را پیش انداخت. دقایقی بعد و با اشتباه مرگبار یان ماتسن، وینیسیوس جونیور گل دوم رئال را هم به ثمر رساند تا کار تیم ترزیچ یکسره شود.

وداع باشکوه تونی در لندن

تونی کروس امشب به بهترین شکل و با فتح لیگ قهرمانان با رئال مادرید خداحافظی کرد.

پایانی از این بهتر نمی‌شد برای تونی کروس تصور کرد. او که بعد از قهرمانی رئال در لالیگا گفته بود از فوتبال بازنشسته خواهد شد، منتظر آخرین بازی خود با پیراهن رئال بود و می‌خواست ششمین قهرمانی‌اش در لیگ قهرمانان را جشن بگیرد و سپس برود.

ستاره آلمانی امشب پاس گل اول رئال به دورتموند را داد تا دنی کارواخال با ضربه سر تیم را پیش بیندازد. در پایان بازی بازیکنان رئال به بهترین شکل با تونی کروس جشن گرفتند و مهندس رئال با بالا بردن جام قهرمانی آخرین لحظاتش را با پیراهن سفید تجربه کرد.

صحبت های پرز

ما بسیار خوشحالیم. قهرمانی در لیگ قهرمانان آسان نیست ولی رئال مادرید در این رقابت‌ها تاریخچه‌ای دارد که همه می‌دانند. ما همیشه باانگیزه‌ایم و هرچه از بازی گذشت بهتر شدیم. ما خوب مبارزه کردیم و شایسته قهرمانی بودیم. پانزدهمی برای ما بود.

برنابئو این جام را خلق کرد و برای ارج گذاشتن به او نباید به رکوردها نگاه کرد. نسل به نسل این قدرت و میل به قهرمانی در رئال مادرید منتقل شده است.

وداع کروس: این چیزی است که خودش می‌خواست، بازنشستگی در اوج. او بازیکنی است که بدون شک یکی از اسطوره های بزرگ رئال مادرید خواهد بود.

درخشش کورتوا: در ابتدای فصل ما خیلی بدشانسی داشتیم. دو ستاره ما شدیدا مصدوم شدند و فصلی بود که کورتوا با تلاش فراوان توانست به بهترین شکل تمامش کند.

گلزنی وینیسیوس و کارواخال: همه برای کمک به تیم بازی کردند. گاهی وینیسیوس گل می‌زند و گاهی خوسلو. همه به یک اندازه خوشحال هستند. این تیم مثل یک خانواده بزرگ است و در آن غرور جایی ندارد. همه برای هم می‌جنگند. در رئال هیچکس خودش را قهرمان داستان نمی بیند. این نقطه شروع ما برای فتح جام شانزدهم است.

رکورد های تاریخی کارلتو

کارلو آنچلوتی با پنجمین قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا به عنوان سرمربی، تاریخ‌سازی‌اش را ادامه می‌دهد. او بعد از دو قهرمانی با میلان، برای سومین بار این جام را با رئال مادرید بالای سر برد.

این سرمربی ایتالیایی قبلاً با چهار قهرمانی رکورددار بود، رکوردی که هیچکس قبلا به آن دست پیدا نکرده بود و حالا با این قهرمانی، رکورد خودش را در کتاب‌های تاریخ اروپا دست نیافتنی‌تر کرد.

جدال ومبلی، نهمین فینال لیگ قهرمانان کارلو آنچلوتی به عنوان بازیکن یا مربی بود و او توانسته  7 بار در این بازی بزرگ برنده شود.

کارلتو اولین فینال را در سال 1984 تجربه کرد؛ وقتی بازیکن رم بود. او به دلیل مصدومیت نتوانست در آن بازی به زمین برود و تیمش پس از تساوی یک بر یک مقابل لیورپول در وقت قانونی و اضافه در ضربات پنالتی 2-4 مغلوب حریف انگلیسی شد.

آنچلوتی 5 سال بعد (1989) به عنوان بازیکن توانست این جام را فتح کند. او در آن سال بازیکن میلان بودو با تیمش به فینال رسید و استوا بخارست رومانی را 4 بر صفر شکست داد. آنچلوتی این بار در ترکیب اصلی حاضر بود اما گل‌ها سهم گولیت و فان‌باستن شد.

قهرمانی آنچلوتی و میلان در فینال سال بعد هم رخ داد و آنها این بار بنفیکا را یک بر صفر بردند. کارلتو باز هم به عنوان یکی از 2 هافبک میانی در ترکیب اصلی تیمش حاضر بود.

آنچلوتی به عنوان سرمربی اولین بار در سال 2003 به فینال لیگ قهرمانان رسید. او بعد از 2 قهرمانی به عنوان بازیکن میلان، این بار سرمربی روسونری بود و  تیمش بعد از تساوی بدون گل مقابل یوونتوس در وقت قانونی و اضافه در ضربات پنالتی توانست برنده شود.

آنچلوتی 2 سال بعد هم میلان را به فینال لیگ قهرمانان اروپا رساند اما این بار پایانی عجیب در انتظار آنها بود. میلان بعد از یک شروع توفانی نیمه اول را با 3 گل از لیورپول برد اما حریف انگلیسی در نیمه دوم هر 3 گل را جبران کرد تا در ضربات پنالتی به برتری برسد.

آنچلوتی 2 سال بعد میلان را برای سومین بار به فینال لیگ قهرمانان رساند و توانست انتقام شکست دراماتیک در فینال استانبول را از لیورپول بگیرد. آنها در آتن حریف انگلیسی را 2 بر یک شکست دادند.

بعد از 2 قهرمانی به عنوان سرمربی با میلان، آنچلوتی این موفقیت را 3 بار دیگر با رئال مادرید تکرار کرد. آنها در سال 2014 اتلتیکو مادرید را در وقت اضافه 4 بر یک بردند. آنچلوتی در بازگشت به رئال مادرید توانست در سال 2022 هم فینالیست شود و این بار در برابر لیورپول با تک گل وینیسیوس به برتری رسید.

حریف رئال مادرید در فینال 2024 دورتموند بود اما حریف بعد از نمایش خوب نیمه اول در نیمه دوم تسلیم حریف باتجربه‌اش شد. کارواخال و وینیسیوس در ورزشگاه ومبلی برای رئال گل زدند تا آنچلوتی هفتمین قهرمانی‌اش به عنوان بازیکن و سرمربی را در مهمترین تورنمنت قاره اروپا تجربه کند.

آنچلوتی پیش از این هم پرافتخارترین سرمربی این مسابقات بود و حالا فاصله با تعقیب‌کنندگانش را بیشتر کرده. باب پیسلی، زین‌الدین زیدان و پپ گواردیولا هرکدام 3 بار قهرمان این مسابقات شده‌اند.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P