سرانجام پرونده سوپرلیگ

پرز با ایده جدید برای سوپرلیگ بازگشت؛ رای پرونده به زودی صادر خواهد شد

پرونده «سوپرلیگ» لحظات سرنوشت سازی را پیش رو دارد. پنجشنبه هفته جاری دیوان دادگستری اتحادیه اروپا رای نهایی خود را در رابطه با پرونده‌ای که سران سوپرلیگ و به طور مشخص فلورنتینو پرس علیه انحصارگرایی یوفا در زمینه برگزاری رقابت‌های فوتبال درون قاره‌ای تشکیل داده بودند، صادر خواهد کرد.

در صورتی که رای صادره توسط این مرجع قضایی به سود سوپرلیگ باشد، تولد این سبک رقابتی جدید در سطح باشگاهی اروپا نیز به صورت رسمی اعلام می‌شود. در غیر این صورت یوفا می‌تواند نفسی به راحتی کشیده و سبک جدید خود در برگزاری لیگ قهرمانان اروپا را از فصل 2025-2024 اجرایی کند.

گفته می‌شود که این نگرانی در بین مدیران یوفا و همچینن اتحادیه باشگاه‌های اروپایی به ریاست ناصر الخلیفی وجود دارد که رای دادگاه به سود آنها نباشد. همین موضوع باعث شده که رئیس باشگاه پاری سن ژرمن از همین حالا مشغول جمع‌آوری امضا از باشگاه‌های بزرگ اروپایی شود تا اعلام کنند که حتی اگر رای به ضرر یوفا هم بود، آنها همچنان در رقابت‌های مربوط به این کنفدراسیون شامل لیگ قهرمانان و لیگ اروپا خواهند ماند.!

این در حالی است که رئال مادرید و بارسلونا هم قصد دارند در صورت پیروز شدن در این پرونده، در فاصله 24 ساعت بعد فرمت جدیدی از سوپرلیگ را با حضور 60 باشگاه رونمایی کنند که جنگی تمام عیار را بین آنها و یوفا به دنبال خواهد داشت. ظاهرا تماس‌هایی هم با چندین باشگاه و حتی باشگاه‌هایی مانند اندرلخت، ستاره سرخ بلگراد و فاینورد برقرار شده است.

سرانجام پرونده سوپرلیگ

شرکت حامی سوپرلیگ اعلام کرده که در صورتی‌که رای دادگاه به نفع آنها باشد، سرمایه و بودجه کافی برای شروع هرچه سریع‌تر این رقابت‌ها را در اختیار دارد و آماده است تا یوفا را با تمام قدرتش کنار بزند.

طرح جدید پرز برای سوپرلیگ

به گزارش رسانه‌های اسپانیایی، رئیس باشگاه رئال مادرید طرحی کاملا متفاوت با پیشنهاد اولیه در رابطه با تشکیل سوپرلیگ که بیش از 2 سال پیش ارائه شده بود را در دست دارد. پیش از این و در ابتدای سال 2023 رسانه انگلیسی «دیلی تلگراف» از تفاوت بین نسخه فعلی و نسخه پیشنهادی اولیه در رابطه با سوپرلیگ خبر داده بود. رئال مادرید و بارسلونا طی ماه‌های گذشته با بیش از 80 باشگاه اروپایی مذاکراتی را انجام داده‌اند. طبق گزارش‌های موجود، فلورنتینو پرس قصد دارد در نسخه جدید سوپرلیگ بیش از 60 تیم را به مسابقات دعوت کند تا در 3 سطح متفاوت، رقابت‌هایی را جایگزین لیگ کنفرانس اروپا، لیگ اروپا و لیگ قهرمانان اروپا کند.

دردسر مالکیت مشترک میلان و تولوز در لیگ اروپا

به گفته برند ریچارد، مدیرعامل سازمان سوپرلیگ، این رقابت آزاد که باشگاه‌های بسیار زیادی را در دل خود جا می‌دهد و خارج از انحصار یوفا خواهد بود در نهایت به سود هواداران، باشگاه‌ها و ورزش فوتبال است. این تغییر روش در پی انتقادهای فراوانی که پس از رونمایی اولیه از سوپرلیگ در سال 2021 صورت گرفت، حالا روی میز رئال مادرید و بارسلونا و به طور مشخص فلورنتینو پرس قرار گرفته است.

غرامت سنگین یوفا به رئال و بارسا؟

در صورتی‌که دادگاه در پرونده سوپرلیگ به سود رئال مادرید و بارسلونا رای بدهد، غرامتی باورنکردنی و هنگفت به آنها پرداخت خواهد شد.

پروژه سوپرلیگ با کنار رفتن بسیاری از باشگاه‌های اروپایی عملا نیمه تمام باقی ماند و تنها سه باشگاه رئال مادرید و بارسلونا و یوونتوس تصمیم گرفتند همچنان به این مسیر ادامه دهند.

هرچند طولی نکشید که یووه هم تصمیم گرفت از این جمع جدا شود و در نهایت تنها رئال مادرید و بارسا تصمیم گرفتند برای دفاع از حقی که برای خودشان قائل بودند در دادگاه حاضر شوند و مدارکی که در اختیار داشتند را در تقابل با یوفا ارائه کنند.

حالا موندو دیپورتیوو خبری داده که در صورت تایید و نهایی شدنش می‌تواند شرایط را برای این دو باشگاه به‌صورت کامل در چند ماه آینده تغییر دهد.

این روزنامه اسپانیایی مدعی شده است که در صورتی که دادگاه رای به حقانیت سوپرلیگ در این پرونده بدهد و یوفا را محکوم کند، بارسلونا و رئال مادرید به عنوان تنها باشگاه‌های موسس باقی‌مانده در این لیگ هر کدام مبلغ یک میلیارد یورو غرامت دریافت خواهند کرد.

رای نهایی این دادگاه قرار است در تاریخ 21 دسامبر (30 آذرماه) اعلام شود و مدیران این دو باشگاه بسیار امیدوار هستند که قاضی رای نهایی را به سود آنها صادر کند، اتفاقی که دنیای فوتبال را در شوک فرو خواهد برد.

پرداخت چنین غرامتی به بارسلونا می‌تواند تمامی مشکلات و بدهی و بحران اقتصادی و مالی این باشگاه که در چند فصل اخیر به‌صورت مداوم با آن درگیر بوده را به‌صورت کامل حل کند و از بین ببرد و آنها را از وضعیت سختی که در آن بودند نجات دهد.

یوفا قصد تسلیم شدن ندارد

الکساندر چفرین، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا یوفا، همچنان امیدوار به پیروزی در این مبارزه است. مسئولان یوفا برای نزدیک شدن به ایده سوپرلیگ، سبک جدیدی از برگزاری لیگ قهرمانان اروپا را پیشنهاد دادند که قرار است از فصل 2025-2024 اجرایی شود و فوتبالدوستان دیگر مرحله گروهی لیگ قهرمانان که هفته گذشته به پایان رسید را دوباره به چشم نخواهند دید. یوفا به طور کامل حق برگزاری تمام رقابت‌های درون قاره‌ای را از آن خود می‌داند و این دقیقا همان چیزی است که فلورنتینو پرس سال‌هاست علیه آن مبارزه می‌کند. انحصارگرایی در برگزاری رقابت‌های درون قاره‌ای حالا بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید قرار گرفته و دیوان دادگستری اتحادیه اروپا 5 روز دیگر رای به تداوم این انحصارگرایی یا پایان آن می‌دهد.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P