سوپرلیگ با قدرت بازگشت

رسمی؛ سوپرلیگ با قدرت بازگشت! زلزله در دنیای فوتبال

رای دادگاه در پرونده سوپرلیگ به سود سوپرلیگ اعلام شد. اتفاقی که می‌تواند دنیای فوتبال را برای همیشه تغییر دهد.

سوپرلیگ که به رهبری رئال مادرید و بارسلونا تأسیس شد موافقان و مخالفان زیادی را به دنبال داشته است. برخی بر این باورند که سوپرلیگ فوتبال را محدود به باشگاه‌های ثروتمند می‌کند، در حالی که موافقان این پروژه معتقد هستند که این لیگ باعث پیشرفت باشگاه‌های کوچک‌تر نیز خواهد شد و به جذابیت فوتبال کمک بزرگی خواهد کرد.

در هر حال این پروژه با دخالت یوفا و نهادهای دیگر متوقف شد و با شکایت رئال مادرید و بارسلونا، حالا دادگاه تصمیم خواهد گرفت که در این پرونده پیچیده، حق با کدام طرف است. یوفا و فدراسیون‌های فوتبال کشورهای اروپایی، یا رئال مادرید و بارسلونا.

پس از مدت زیادی انتظار، رأی این دادگاه امروز اعلام شد و دیوان عدالت اداری رسما تایید کرد که شکل گرفتن سوپرلیگ قانونی است و یوفا نمی‌تواند مانع برگزاری آن شود. حکمی که می‌تواند آینده فوتبال را تغییر بدهد. اکنون باید دید اقدام بعدی مؤسسان چه خواهد بود.

سوپرلیگ با قدرت بازگشت

طرح جدید سوپرلیگ

اعتراض برخی از مخالفان برگزاری سوپرلیگ به شکل تدوین شده این رقابت‌ها بود و بنیانگذاران این رقابت جدید از سال 2021 تاکنون در صدد اصلاح شکل اولیه پیشنهادی و جذب این دسته از مخالفان بوده‌اند. آنها اکنون 3 دسته مسابقات با حضور 60 تیم را در نظر دارند و به نظر می‌رسد در شیوه جدید، سوپرلیگ حتی دامنه بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد. برخی از اظهار نظرها حاکی از این است که سوپرلیگ فقط از ایتالیا و اسپانیا شرکت کننده خواهد داشت و تیم‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی به آن ملحق نمی‌شوند.

هر چه هست فعلا سوپرلیگ تا مرحله قانونی شدن پیش رفته و باید منتظر بود و دید پرس و یارانش در راه‌اندازی این رقابت تازه چه اقدامات دیگری انجام خواهند داد. فوتبال دنیا در شرف اتفاقات بزرگی است که می‌تواند ساختار دنیای مستطیل سبز را به کلی تحت تاثیر قرار دهد. همین حالا هم بسیاری از کمپین‌های مخالف برگزاری این مسابقات در تدارک اعتراض سراسری هستند و البته سوپرلیگ حامیان کمی هم ندارد. جنگ واقعی تازه شروع شده و این بار یوفا و فیفا رقیبی با قدرت برابر را در مقابل خود می‌بینند.

گفته شده سوپرلیگ از 18 ماه دیگر آغاز می‌شود و رقابت‌ها در 3 سطح مختلف با 60 تیم برگزار خواهد شد. تمام بازی‌های سوپرلیگ به صورت رایگان پخش خواهد شد. رئال مادرید و بارسلونا از برگزاری سوپرلیگ، یک میلیارد یورو درآمد خواهند داشت و تیم‌های النصر عربستان و اینتر میامی آمریکا را هم به رقابت‌ها دعوت خواهند شد!

سوپر لیگ شاید برگزار نشود!

در حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا علیه یوفا و فیفا در پرونده شکایت به مؤسسان سوپرلیگ، یک نکته کوچک اما مهم نهفته است.

در بیانیه رسمی اینطور نوشته شده است: قوانین فیفا و یوفا که هر پروژه‌ای را برای برگزاری مسابقات جدید فوتبال باشگاهی مانند سوپرلیگ، منوط به صدور مجوز قبلی می‌کند و باشگاه‌ها و بازیکنان را از شرکت در آن با محرومیت‌ها منع می‌کند، غیرقانونی است. به این دلیل که اختیارات فیفا و یوفا مشمول هیچ معیاری نیست که ماهیت شفاف، عینی، غیرتبعیض‌آمیز و متناسب آن‌ها را تضمین کند.

اما این حکم فقط روی برگزاری یا عدم برگزاری مسابقات تاکید ندارد، بلکه بر آنچه که راه اندازی یک تورنمنت جدید را احاطه می‌کند نیز توجه دارد: به همین ترتیب، قوانین کنترل انحصاری فیفا و یوفا روی حق پخش مسابقات‌ فوتبال نمی‌تواند در سوپرلیگ دخالتی داشته باشد.

در عین حال توجه به یک خط کوچک از این حکم هم خالی از لطف نیست. مشخص است که رأی دادگاه یک حمله بسیار خشن علیه فیفا و یوفاست اما نیاز به ایجاد یک تورنمنت جدید را نیز زیر سوال می‌برد: این بدان معنا نیست که مسابقه‌ای مانند پروژه سوپرلیگ لزوما باید تایید شود.

حکم امروز دادگاه اروپا یک گام مهم برای سوپرلیگ است که درها را برای پروژه‌ای که به نظر می‌رسید مرده، دوباره باز کند. با این حال اگرچه این حکم قطعی است، اما هنوز مشخص نیست که سوپرلیگ لزوما باید برگزار شود یا نه. در واقع حکم دادگاه علیه تحریم‌های غیرقانونی یوفا و فیفا بود.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P