صحبت های جنجالی اینفانتینیو در دفاع از میزبانی قطر

صحبت های جنجالی اینفانتینیو در دفاع از میزبانی قطر

صحبت های جنجالی اینفانتینیو در دفاع از میزبانی قطر

__ __ __ __ __ __

 

برگزاری جام جهانی 2022 قطر همواره با انتقادهای بسیاری همراه بود و این مسئله حتی در آستانه برگزاری این مسابقات نیز ادامه دارد.

بحث کارگرهای مهاجری و رفتار صورت گرفته با آنها و مرگ تعداد قابل توجهی از این افراد به موضوعی برای حمله به قطر تبدیل شده و از سوی دیگر مسائل مربوط به نقض حقوق بشر در این کشور نیز مورد توجه قرار گرفته است.

اینفانتینیو
اینفانتینیو
  • اینفانتینو اعتقاد دارد انتقاد اروپایی‌ها به قطر در راستای میزبانی جام جهانی، یک نمایش دورویی است:

من اروپایی هستم. اروپا نمی‌تواند به قطر درس اخلاق بدهد. اروپا طی سه هزار سال گذشته کارهایی انجام داده که در سه هزار سال بعدی باید بابت آن‌ها عذرخواهی کنیم، چه برسد به این که به بقیه پند اخلاقی بدهیم. اگر اروپا واقعا به سرنوشت مردم اهمیت می‌دهد، می‌تواند مثل قطر کانال‌های قانونی ایجاد کند. باید جایی وجود داشته باشد که تعداد کارگران شاغل در اروپا ثبت شود.

در درک انتقاداتی که انجام می‌شود مشکل دارم. ما باید برای کمک به این مردم سرمایه‌گذاری کنیم. باید آینده و امیدواری بیشتری برای آن‌ها فراهم سازیم. شاید همه چیز عالی نباشد اما اصلاحات زمان می‌برد، درس اخلاقی یک‌طرفه از سوی اروپا، دورویی و تظاهر است. چرا هیچ‌کس پیشرفت‌هایی که در این‌جا از سال 2016 انجام شده را نمی‌بیند؟ قطر آماده برگزاری جام جهانی است و این بهترین جام جهانی تاریخ خواهد بود. 200% روی این جام جهانی کنترل داریم. البته من نباید از قطر دفاع کنم؛ آن‌ها خودشان باید مدافع خودشان باشند من از فوتبال دفاع می‌کنم. قطر پیشرفت کرده و این را حس می‌کنم.

  • کشته شدن 6500 کارگر مهاجر در قطر به ادعای گاردین، یکی از بزرگ‌ترین انتقاداتی است که فیفا با آن روبه‌رو است:

هر کارگری که در قطر دچار حادثه شده براساس قانون غرامت می‌گیرد. با توجه به شدت حادثه، این مبلغ می‌تواند حقوق چندین سال آن کارگر باشد. صندوقی برای حمایت از حقوق کارگران ایجاد شده است و می‌توانید به آن کمک کنید. از قطر، بازیکنان و مربیان انتقاد نکنید. اگر می‌خواهید انتقاد کنید، من برای همین این‌جا هستم از جام جهانی لذت ببرید و انتقاد نکنید.

او در پاسخ به سوالی درباره حواشی مربوط به تیم ملی ایران اضافه کرد:« ما باید به یاد داشته باشیم که قرار نیست دو حکومت یا دو ایدئولوژی روبروی هم قرار بگیرند. آنها فقط دو تیم هستند که با هم بازی می‌کنند. اگر فوتبال نتواند ما را متحد کند، پس قرار است در چه دنیایی زندگی کنیم؟ ما شیوه خودمان را داریم که جواب داده است و هواداران زن در ایران به ورزشگاه رفته‌‌اند. ما به تلاش برای این که با فوتبال همه را کنار هم قرار دهیم ادامه خواهیم داد.

رییس فیفا در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت نوشیدن الکل در جام جهانی گفت:« اگر این بزرگترین مشکل شما در این جام جهانی است، پس من فورا استعفا می‌دهم و برای استراحت به ساحل می‌روم. هر تصمیمی در این مسابقات گرفته شده در واقع تصمیم مشترک فیفا و قطر است. اگر برای سه ساعت در روز الکل مصرف نکنید، مشکلی پیش نمی‌آید! قوانین مشابهی در اسپانیا، فرانسه و اسکاتلند هم وجود دارد. چون اینجا یک کشور مسلمان است این موضوع تا این حد بزرگ شده است؟

  • رییس فیفا از وجود تبعیض‌ها در دنیا گفت:

امروز احساساتی قوی دارم. حس می‌کنم قطری هستم، عرب هستم، آفریقایی هستم، همجنسگرا هستم، معلول هستم و یک کارگر مهاجر هستم. البته که واقعا هیچ‌یک از آن‌ها نیستم اما می‌دانم مورد تبعیض قرار گرفتن چه حسی دارد. من همیشه بابت خارجی بودنم در یک کشور خارجی و داشتن موهای قرمز مورد تمسخر قرار می‌گرفتم (اینفانتینو اصالتا ایتالیایی و بزرگ شده سوئیس است). باید در این شرایط مبارزه نکنید بلکه باید دوست پیدا کنید و اجتماعی شوید. بیش از یک میلیارد فرد معلول در دنیا وجود دارد و هیچ‌کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند.

اینفانتینو با اشاره به کمک قطر به 140 زن افغانستانی برای فوتبال بازی کردن در این کشور پس از به قدرت رسیدن طالبان مدعی شد: از وزیر امور خارجه قطر ممنونم. ما توانستیم آنها را نجات دهیم و به اینجا بیاوریم اما تمامی کشورها در اروپا به جز آلبانی، درهایشان را به روی آنها بستند.

نویل در گفتگو با شبکه بی‌این‌اسپورت با انتقاد از صحبتهای اینفانتینو گفت:” من زمانی که بازیکن منچستریونایتد بودم به همه جای دنیا سفر کرده‌ام از خاور میانه بگیر تا خاور دور و آفریقا و استرالیا. در اینکه باید فوتبال را به گوشه و کنار دنیا برد هیچ شکی نیست. اما اینفانتینو برای اینکه چهره فوتبال باشد بدترین انتخاب ممکن است.

من از رهبرهایی مثل اینفانتینو و بوریس جانسون و دونالد ترامپ خسته شده‌ام، یا کسانی مثل سپ بلاتر.انتقادهای گری نویل از اینفانتینو در حالی مطرح می‌شود که او با دریافت دستمزدی قابل توجه برای شبکه بی‌این اسپورتز کار می‌کند که یک شبکه قطری است.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

صحبت های جنجالی اینفانتینیو در دفاع از میزبانی قطر
P