اتفاقات جدید در جبهه ی فدراسیون فوتبال با ویلموتس

ویلموتس

مارک ویلموتس سرمربی همیشه بازنده ، برنده !

بعد از کناره گیری کارلوس کیروش از سرمربیگری تیم‌ ملی‌ فوتبال ایران بود که مارک روبر ویلموتس در خرداد ماه سال ۱۳۹۸ سکان هدایت تیم ملی ایران را به عهده گرفت. تیم ملی ایران در اولین تجربه بازی خود با این مربی شروع خوبی داشت ، این‌ بازی که در ورزشگاه آزادی برگزار شد تیم ملی ایران در دیداری دوستانه به مصاف تیم ملی سوریه رفت که با نتیجه ۵ بر صفر برنده این بازی شد.

در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ایران با نتیجه ۲ بر صفر در مقابل هنگ کنگ وبا نتیجه پرگل ۱۴ بر صفر  در مقابل کامبوج توانست از سد این تیم ها بگذرد. ولی در بازی های بعدی مقابل بحرین و عراق شانس با تیم ملی ایران یار نبود و در این بازی ها  با شکست مواجه شد. همین موضوع باعث شد که سیلی از انتقاد های شدید به ویلموتس وارد شود. سرانجام فدراسیون فوتبال قرارداد این مربی را در آذر ماه ۱۳۹۸ فسخ کرد.

با فسخ قرارداد ویلموتس،  فدراسیون فوتبال وارد مسیری جدید و پر دردسر با این سرمربی بلژیکی شد. ویلموتس که با قراردادی به مبلغ ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو به ازای هر سال با ایران به توافق رسیده بود و در کل مبلغ قراداد این مربی  و کادرش برای مدت ۳ سال به مبلغ ۸ میلیون یورو بود با فسخ قراردادش بعد از ۶ ماه حضورش در تیم ملی علاوه بر دریافت مبلغ سال نخست با شکایت به فیفا خواستار دریافت مبلغ ۶ میلیون یورویی  باقی مانده از مبلغ قراردادش به همراه غرامتی سنگین از  فدراسیون ایران شد.

با این اقدام او فدراسیون ایران درگیر یکی از سنگین ترین پرونده های مالی تاریخ فوتبال ایران شد. در این روند  در نتیجه ی حکم صادر شده توسط فیفا، فدراسیون ایران به پرداخت مبلغ ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو به اضافه ۵ درصد  جریمه سالیانه محکوم شد.

فدراسیون فوتبال برای فرجام خواهی و بازنگری این رای به دادگاه عالی ورزش شکایت خود را اعلام کرد. به دلیل شیوع کرونا  زمان جلسات ارائه مستندات ایران به این دادگاه بارها تغییر کرد. تا سرانجام در دوم و سوم تیرماه سال جاری توسط دادگاه عالی ورزش به این پرونده رسیدگی شد.

در نهایت در روزهای اخیر رای پرونده ویلموتس صادر شد و رییس دپارتمان حقوقی فدراسیون فوتبال خبر از شکسته شدن حکم فیفا در دادگاه عالی ورزش داد.

در صورتی که طبق حکم قبلی صادر شده توسط فیفا ایران محکوم به پرداخت مبلغی در حدود ۱۲ میلون یورو شده بود با شکسته شدن این حکم در دادگاه عالی ورزش این مبلغ به ۳ میلیون و ۳۲۵ هزار یورو به همراه ۵ درصد سود سالیانه  تقلیل پیدا کرد.

گفته می شود این اولین پرونده ای است که  فدراسیون ایران توانسته در دادگاه عالی ورزش در آن به موفقیت دست یابد.  با اینکه فدراسیون ایران موفق به شکستن حکم ویلموتس شد، ولی حضور این مربی بلژیکی در ایران و قراردادش پیامدها و ضررهای مالی زیادی برای فدراسیون فوتبال داشت

علاوه بر مبالغی که به این سرمربی پرداخت شده و قرار است پرداخت شود حالا سازمان امور مالیاتی کشور در طی نامه ای به فدراسیون فوتبال خواستار پرداخت ۳۲ میلیارد تومان بابت مالیات قرارداد این سرمربی شده است.

در همین گیر دار بود که امروز خبری مبنی بر صدور پرونده دستیار اول مارک ویلموتس یعنی مانوئل فررا نیز صادر شد که در این رای فدراسیون فوتبال ایران به پرداخت مبلغ 348617 یورو به علاوه 6000 یورو پاداش و همچنین پرداخت 5% سود سالیانه از تاریخ ششم جولای سال 2020 میلادی محکوم شد که درخواست تجدید نظر فدراسیون فوتبال با کم شدن مبلغ بسیار کمی و در حدود 10000 یوری علیه ایران صادر شد.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویلموتس
P