فروش باشگاه چلسی از دولت بریتانیا چراغ سبز دریافت کرد

فروش باشگاه چلسی

پس از اعلام جنگ روسیه علیه اوکراین بود که کشور های بزرگ جهان به رهبری آمریکا شروع به تحریم کشور روسیه و در پی آن اقدام به تحریم شرکت ها و شخصیت های ثروتمند و قدرتمند این کشور نمودند و این مصوبه گریبان رومان آبراموویچ و در نهایت باشگاه چلسی انگلیس را که مالکیت آن را آبراموویچ بر عهده داشت را نیز گرفت و طرفداران این تیم را در بهت و نگرانی زیادی فرو برد.

شرکت بزرگ کنسرسیومی به رهبری بوهلی، یکی از مالکین بیسبال لس آنجلس داجرز، که پیش از این با قراردادی به مبلغ 4.25 میلیارد پوند (5.3 میلیارد دلار) برای خرید باشگاه لیگ برتر از آبراموویچ در 7 می به توافق رسیده بود منتظر اجازه دولت بریتانیا بود تا این معامله بزرگ را نهایی کند.

دولت بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که به پیشنهاد تاد بوهلی برای تصاحب باشگاه فوتبال چلسی از رومن آبراموویچ مالک تحریم شده روسی چراغ سبز نشان داده است. نادین دوریس، وزیر امور دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش آمریکا گفت که اواخر روز سه‌شنبه، مدت کوتاهی پس از کسب تاییدیه از لیگ برتر، مجوزی را صادر کرده است که اجازه این معامله را می‌دهد.

دوریس در توییتر خود نوشت: ما راضی هستیم که درآمد حاصل از فروش به نفع رومن آبراموویچ یا سایر افراد تحریم شده نخواهد بود.

او گفت: «با توجه به تحریم‌هایی که ما برای افراد مرتبط با (ولادیمیر) پوتین و حمله خونین به اوکراین وضع کردیم، آینده بلندمدت باشگاه تنها تحت مالکیت جدید تضمین می‌شود.»

کنسرسیومی به رهبری بوهلی، یکی از مالکین بیسبال لس آنجلس داجرز، قبلاً با قراردادی به مبلغ 4.25 میلیارد پوند (5.3 میلیارد دلار) برای خرید باشگاه لیگ برتر از آبراموویچ در 7 می به توافق رسیده بود. لیگ برتر اعلام کرد که تصویب آن به مجوز فروش دولتی “و اتمام رضایت بخش مراحل پایانی معامله” است.

مقامات می خواستند همه چیز در روز سه شنبه تکمیل شود تا چلسی بتواند تمام مهلت های ثبت نام برای رقابت های فوتبال فصل آینده را رعایت کند.

آبراموویچ در اوایل ماه مارس، درست قبل از اینکه توسط بریتانیا در پی حمله روسیه به اوکراین تحریم شود، چلسی را وارد بازار کرد.

تکمیل خرید به دلیل نگرانی های دولت در مورد سود بالقوه آبراموویچ از فروش، فرآیندی طولانی بوده است.

ارزش کل این معامله رکورد قبلی فروش یک تیم ورزشی را شکست ، بیشترین رکورد 2.4 میلیارد دلار برای حق امتیاز بیسبال نیویورک متس در سال 2020 بود.

– مجوز ویژه –

از زمانی که آبراموویچ که باشگاه را در سال 2003 خریداری کرد، چلسی مجبور شد تحت مجوز ویژه دولت فعالیت کند.

آبراموویچ، همچنین هدف تحریم های اتحادیه اروپا، توسط دولت بریتانیا به عنوان بخشی از حلقه نزدیک پوتین رئیس جمهور روسیه توصیف کرده بود.

چلسی آبراموویچ با باشگاهی که در سال 2003 تنها با 140 میلیون پوند خریداری کرد، در زمانی که منچستریونایتد و آرسنال قدرت های برتر لیگ برتر بودند، تفاوت چشمگیری دارد.

این باشگاه از باشگاهی که در آستانه یک بحران مالی بود به یکی از ثروتمندترین باشگاه‌های لیگ برتر تبدیل شد، به لطف ثروت هنگفت مالک روسی که به طور معمول نقل و انتقالات پرفروش لیگ را به عهده می‌گرفت.

او در 19 سال سلطنت خود 19 جام بزرگ را دریافت کرده است – از جمله پنج قهرمانی در لیگ برتر و دو قهرمانی در لیگ قهرمانان.

ورود آبراموویچ به استمفوردبریج نیز موجی از سرمایه گذاری خارجی در لیگ برتر را به وجود آورد.

چلسی که سال گذشته قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، در فصل 2021/22 لیگ برتر سوم شد، به این معنی که آنها دوباره به رقابت های باشگاهی برتر اروپا راه یافتند.

آبی‌ها به فینال جام اتحادیه و جام حذفی انگلیس نیز رسیدند، اما هر دو بازی را در ضربات پنالتی به لیورپول باختند.

ورزشگاه خانگی 42000 نفری چلسی در استمفورد بریج نیاز به بازسازی اساسی دارد تا با اندازه ورزشگاه و جریان درآمدی که رقبای خود از آن بهره می برند، مطابقت داشته باشد.

اما بوهلی سابقه ای در بهبود ورزشگاه و موفقیت ورزشی با داجرز دارد.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروش باشگاه چلسی
P