فشارهای سیاسی عجیب برای لغو بازی ایران و کانادا

فشارهای سیاسی عجیب برای لغو بازی ایران و کانادا

تیم‌های ملی فوتبال کانادا و ایران روز 5 ژوئن (15 خرداد) در ونکوور کانادا دیداری دوستانه برگزار می‌کنند که برخی از افراد و جریان‌های سیاسی در کانادا همچنان در تلاش برای لغو این بازی فوتبال و تلاش برای ورود سیاست به ورزش هستند.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

وب سایت شبکه تلویزیونی کانادا “سی بی سی نیوز”در گزارشی کامل و جامع در این مورد بیان کرده است : بنابه اظهارات حمید استیلی، سرپرست تیم ملی فوتبال ایران، در 22 سال گذشته این اولین باری است که فدراسیون فوتبال ایران می تواند از یک بازی دوستانه بهره ای ببرد چراکه فدراسیون فوتبال کانادا حاضر است برای انجام این بازی دوستانه مبلغی 400 هزار دلاری را به فدراسیون فوتبال ایران بپردازد.

وبسایت سی بی سی نیوز برای راستی آزمایی این ادعا در تماسی با فدراسیون فوتبال کانادا خواستار توضیح این فدراسیون در مورد سخنان استیلی و منابع مالی تامین کننده این مبلغ شده اند که اتحادیه فوتبال کانادا پاسخی مشخص به این سوال نداده است و در عوض بیانیه ای را به صورت کلی منتشر کرده است که در آن آمده است : « همانطور که در بازی های فوتبال بین‌المللی استاندارد است، مبالغی در مسابقات عموماً به تیم میهمان بازپرداخت می‌شود تا هزینه‌هایی را که ممکن است در قرارداد گنجانده نشده باشد، مانند هزینه‌های سفر بین‌المللی یا داخلی، زمین و هزینه‌های بیمه، را تامین ‌کند.»

حمید استیلی در گفت و گویی که با رسانه های ایرانی انجام داده است به این رسانه ها گفت که فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند پس از پرداخت هزینه‌های تیم، 200 هزار دلار از مبلغ پرداختی را پس‌انداز کند که می تواند کمک خوبی به فدراسیون فوتبال باشد.

اما این صحبت ها در حالی تحت الشعاع قرار گرفته است که بعضی از چهره های سیاسی این کشور به مخالفت با این موضوع پرداخته اند که در این میان ؛ کندی استوارت، شهردار ونکوور،از جمله افرادی است که این دیدار دوستانه را محکوم کرده است و همچنین جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا،در اظهار نظری بیان کرد که مخالف تصمیم میزبانی این مسابقه توسط فدراسیون کانادا است.

دولت فدرال کانادا اعلام کرد که اگرچه بیش از 3 میلیون دلار به فدراسیون فوتبال کانادا در سال 2022-23 اختصاص داده است، اما این بودجه برای پرداخت هزینه این بازی دوستانه استفاده نشده است.

اداره ورزش کانادا اعلام کرد که در مورد بازی دوستانه بین کانادا و ایران مشورت نشده است و فدراسیون فوتبال کانادا یک سازمان مستقل است که هنوز بودجه فدرال برای تیم ملی مردان کانادا در سال جاری دریافت نکرده است.

اتحادیه فوتبال کانادا به سوال وبسایت سی بی سی نیوز درباره اینکه آیا از منابع مالی فدرال برای سازماندهی و برگزاری این بازی تامین شده است یا خیر، پاسخی نداد.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با رسانه‌های کانادایی در ونکوور گفت دیدگاهش در مورد برگزاری بازی دوستانه با ایران تغییری نکرده است: « به عقیده من برگزاری دیدار دوستانه بین دو کشور کانادا و ایران ایده بسیار بدی و غلطی بوده است.من به طور قطع و یقین می‌توانم به شما اطمینان دهم ، که فدراسیون فوتبال کانادا هیچ بودجه ای برای این بازی در نظر نگرفته است.» از نظر توانایی ورود این بازیکنان (بازیکنان تیم ملی ایران) برای آمدن به کانادا و تیم هایی که به کانادا می آیند، آژانس خدمات مرزی تصمیمات حرفه ای و مستقل می گیرد. در مورد اینکه آیا افراد واجد شرایط آمدن به کانادا هستند یا خیر.”

جان مولینارو، گزارشگر ورزشی سی‌بی‌سی نیوز، گفت: «این طبیعی است که کشورها از بازی‌های دوستانه سود ببرند. در این مورد، به نظر می‌رسد که اتحادیه فوتبال کانادا این مسابقه را تنها راهی برای آماده ‌سازی تیم کانادا برای جام جهانی 2022 می‌دانست و پیامدهای سیاسی گسترده‌تری را در نظر نمی‌گرفت.»

وی افزود: این بازی برای کانادا بسیار جالب است. آنها با تیمی بازی خواهند کرد که در جام جهانی قطر نیز حضور دارند. فکر می کنم شاید عواقب روابط عمومی را در نظر نگرفته باشند. فکر می کنم آنها فقط از منظر ورزشی به بازی نگاه می کنند و شاید خوب نباشد که در سطح چنین گسترده ای این بازی را با سیاست تلفیق کنیم.

خانم پاسکال سنت اونژ وزیر ورزش کانادا نیز روز گذشته در بیانیه ای اعلام کرد; ما از اینکه اتحادیه فوتبال کانادا همه جوانب را در نظر نگرفته ناامید هستیم و امیدواریم با هماهنگی های لازم تصمیمات درستی را با یکدیگر بگیریم.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فشارهای سیاسی عجیب برای لغو بازی ایران و کانادا
P