قرعه کشی مقدماتی جام جهانی

رسمی؛ قرعه کشی مقدماتی جام جهانی انجام شد؛ فرار ایران از گروه مرگ

با حضور مهدی مهدوی‌کیا، اسطوره فوتبال ایران، مراسم قرعه‌کشی مرحله سوم انتخابی جام جهانی 2026 برگزار شد.با انجام قرعه کشی مرحله سوم مقدماتی جام جهانی، ایران از حضور در گروه مرگ مسابقات فرار کرد.

مسابقات انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا در فیفادی اخیر به پایان کار خود در مرحله دوم رسید و تیم‌های ملی ژاپن، ایران، کره‌جنوبی، استرالیا، قطر، عراق، عربستان سعودی، ازبکستان، اردن، امارات، عمان، بحرین، چین، فلسطین، قرقیزستان، کره‌شمالی، اندونزی و کویت موفق شدند جواز حضور در دور سوم انتخابی جام جهانی را به‌دست آورند. بعد از مشخص‌شدن 18 تیم برتر قاره آسیا، همگان چشم‌انتظار برگزاری مراسم قرعه‌کشی دور سوم انتخابی جام جهانی بودند تا تیم‌ها به 3 گروه 6 تیمی تقسیم شوند.

مهدی مهدوی‌کیا، اسطوره فوتبال ایران از سوی فیفا برای حضور در مراسم قرعه‌کشی دور سوم انتخابی جام جهانی 2026 دعوت‌شده بود و با حضور او، این مراسم در کوالالامپور برگزار شد. طبق سیدبندی انجام شده براساس آخرین رنکینگ فیفا، تیم ملی ایران در سید اول رقابت‌ها در کنار تیم‌های ملی ژاپن و کره‌جنوبی قرار داشت و امیر قلعه‌نویی به همراه مهدی محمدنبی، نمایندگان تیم ملی ایران در مراسم قرعه‌کشی دور سوم انتخابی جام جهانی 2026 بودند.

قرعه کشی مقدماتی جام جهانی

قرعه‌کشی دور سوم مرحله مقدماتی جام جهانی 2026

گروه اول: ایران – قطر – ازبکستان – امارات – قرقیزستان – کره‌شمالی

گروه دوم: کره‌جنوبی – عراق – اردن – عمان – فلسطین – کویت

گروه سوم: ژاپن – استرالیا – عربستان سعودی – بحرین – چین – اندونزی

گروه ایران در مسابقات

تیم ملی ایران که در آخرین رنکینگ فیفا در رتبه بیستم جهان قرار گرفت و بعد از تیم ملی ژاپن، دومین تیم برتر قاره آسیا محسوب می‌شود، در مراسم قرعه‌کشی در حالی نامش از گوی خارج شد که شاگردان امیر قلعه‌نویی باید در مرحله سوم انتخابی جام جهانی 2026 با تیم‌های ملی قطر، ازبکستان، امارات، قرقیزستان و کره‌شمالی رقابت کنند؛ مسابقاتی که از پانزدهم شهریورماه 1403 آغاز می‌شود و تا بیستم خردادماه 1404 ادامه خواهد داشت و مسیر نه‌چندان دشواری در مقابل شاگردان قلعه‌نویی به چشم می‌آید.

جدول مرحله ی حذفی یورو تکمیل شد

تیم ملی قطر که قهرمان جام ملت‌های آسیا 2023 است، در رتبه سی‌وپنجم جهان حضور دارد و تیم ملی ازبکستان جایگاه 62 رنکینگ فیفا را در اختیار دارد. رتبه 69 جهان در اختیار تیم ملی امارات است. تیم ملی قرقیزستان در رتبه صدویکم رنکینگ فیفا نامش به چشم می‌خورد و تیم ملی کره‌شمالی هم صدودهمین تیم ملی برتر دنیا در آخرین رنکینگ فیفا بوده است. نکته جالب‌توجه اینکه در تورنمنت جام ملت‌های آسیا ایران با امارات هم‌گروه بود و در مسابقات دور دوم انتخابی جام جهانی هم شاگردان امیر قلعه‌نویی با ازبکستان هم‌گروه بودند! ضمن آنکه در مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا 2023 قطر هم ملی‌پوشان مغلوب تیم ملی قطر شدند!.

سهمیه آسیا در جام جهانی

مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2026 که به میزبانی آمریکا، کانادا و مکزیک برگزار می‌شود از شهریور ماه آغاز خواهد شد.

نکته مهم و متفاوت این دوره از مقدماتی جام جهانی با دوره قبلی، افزایش 4 سهمیه جام جهانی برای اسیاست که باعث می‌شود تا برای صعود به امریکا 2026 سهولت بیشتری وجود داشته باشد.

پیش‌بینی اولیه صعود ایران با یکی دیگر از مدعیان گروه (قطر یا ازبکستان) است. ایران در صورت صعود، چهارمین صعود متوالی خود را برای اولین بار تجربه خواهد کرد. هم گروهی‌های ایران جز امارات و کره شمالی سابقه “صعود” به جام جهانی را ندارند و ازبکستان و قرقیزستان هم فاقد تجربه شرکت در جام‌های جهانی هستند.

پس از صعود دو تیم اول به جام جهانی 2026، طبق فرمول تیم‌های سوم و چهارم هر گروه، شانس مجدد برای صعود مستقیم خواهند داشت.

اگر ایران به هر دلیلی نتواند سهمیه مستقیم را از مرحله اول گروهی کسب کند، به همراه پنج تیم دیگر راهی دور بعدی خواهد شد. این بار بر اساس قرعه‌کشی، دو گروه سه تیمی تشکیل می‌شود و از آنجایی که حتما یکی از تیم‌های مدعی قاره (ژاپن، استرالیا و عربستان) در گروه خود سوم خواهد شد، بر اساس رنکینگ ای اف سی، احتمال دارد ایران در گروهی دشوار با یکی از این تیم‌ها قرار بگیرد!.در این مرحله تیم نخست هر گروه به صورت مستقیم راهی جام جهانی می‌شود که پیش‌بینی می‌شود تیم سوم گروه C و تیم سوم گروه ایران شانس اصلی صعود برای کامل کردن سهیمه باشند.

تیم‌های دوم پلی آف اول، در یک بازی دیگر نهمین سهمیه انتخابی آسیا را مشخص خواهند کرد که شاید اردن یا حتی عراق (در صورت ناکامی از صعود مستقیم) یا امارات (تیم چهارم احتمالی گروه ایران) شانس‌های جدی صعود باشند. برنده این بازی به پلی آف نهایی (شبیه به جام جهانی 98) خواهد رفت که به نظر شانس  تیم صعود کننده آسیایی در حداقل باشد. تیم آخر آسیا در این مرحله با تیم‌های بازمانده از صعود در قاره آفریقا، کونکاکاف و سایر کنفدراسیون‌ها رقابت خواهد کرد.

صحبت های سرمربی تیم ملی ایران

همانطوری که می‌دانید، قرعه کشی انجام شد و در گروه اول قرار گرفتیم. به هر حال فوتبال در دنیا به هم خیلی نزدیک شده است. نتایجی که در جام ملت‌های اروپا به دست آمد، نشان داد که کشورها روی فوتبال در حال سرمایه‌گذاری هستند. این باعث شده که فوتبال هم در دنیا و هم در آسیا خیلی خیلی به همدیگر نزدیک شود.

درباره گروهی که در آن قرار داریم باید بگویم که قطر، قهرمان دو دوره قبل جام ملت‌های آسیا است و سرمایه‌گذاری کرده است. آنها لیگ خیلی معتبری دارند. ازبکستان یکی از کشورهایی است که روی تیم‌های پایه سرمایه‌گذاری کرده و با نتایجی که به دست آورده، نشان داده یکی از قدرت‌های رو به پیشرفت است.

امارات نیز جدیداً در حال سرمایه‌گذاری است و در جام ملت‌های آسیا نیز با آنها روبرو شدیم. به هر حال ما ایران هستیم و با نتایجی که در سال گذشته به دست آوردیم و در سید یک قرار گرفتیم، مطمئناً به عنوان یکی از دو تیم نخست به جام جهانی صعود خواهیم کرد.امیدوارم با بازی‌های خوب و نتایج مثبتی که به دست خواهیم آورد، دل مردم ایران را شاد کنیم، چون این وظیفه ماست.

مهدی محمدنبی درباره محل رویارویی با تیم ملی کره‌شمالی توضیح داد: به دلیل اینکه کره شمالی امکان برگزاری مسابقات با (VAR) را ندارد، بازی ما با این تیم در لائوس یا چین برگزار خواهد شد. اگر قرار باشد در چین بازی برگزار شود با پرواز اختصاصی به این کشور سفر خواهیم کرد و اگر هم در لائوس بازی کنیم، هماهنگی‌هایی به عمل می‌آوریم که برای سفر مشکلی نداشته باشیم. قطعاً تیم ملی از حریفانش در این مرحله در ورزشگاه آزادی میزبانی خواهد کرد، ان‌شاءالله تا زمان برگزاری مسابقات تمام نواقص ورزشگاه هم رفع خواهد شد.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P