قهرمانی قطر در جام ملت های اسیا

قهرمانی قطر در جام ملت های اسیا با هتریک تاریخی آقای شعبده باز!

تیم ملی قطر در فینال جام ملت‌های آسیا 2023 برابر اردن به پیروزی رسید و برای دومین دوره پیاپی عنوان قهرمانی رقابت‌ها را از آن خود کرد.

جام ملت‌های آسیا 2023 به نقطه پایان کارش رسید؛ جایی‌که بعد از یک ماراتن جذاب و نفسگیر با حضور 24 تیم، سرانجام یکی از غیرمنتظره‌ترین فینال‌های تاریخ این تورنمنت با حضور تیم‌های ملی اردن و قطر شکل گرفت تا 2 تیم با انگیزه‌های مختلف در مسیر تاریخ‌سازی پا به عرصه رقابت بگذارند و امیدوار به آن باشند تا گام پایانی را هم با موفقیت بردارند و عنوان قهرمانی هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا را از آن خود کنند.

تیم ملی اردن بعد از آنکه به عنوان یکی از 4 تیم برتر سوم موفق به صعود از مرحله گروهی شد، توانست در مرحله یک‌هشتم نهایی مقابل عراق به پیروزی برسد و سپس آن‌ها برابر تاجیکستان در مرحله یک‌چهارم نهایی برنده شدند تا برای نخستین‌بار به جمع 4 تیم برتر قاره راه یابند. شاگردان حسین عموته با ثبت عملکردی خیره‌کننده در مرحله نیمه‌نهایی برابر کره‌جنوبی به پیروزی رسیدند تا برای اولین‌بار حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه کنند. در نقطه مقابل، قطری‌ها که برای دفاع از عنوان قهرمانی خود پا به رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2023 گذاشته بودند، مرحله گروهی را با کسب 100 درصد امتیاز پشت سر گذاشتند و در مراحل حذفی توانستند برابر تیم‌های ملی فلسطین، ازبکستان و ایران به پیروزی رسیدند تا در یک‌قدمی دومین قهرمانی‌شان در قاره کهن قرار گیرند.

قهرمانی قطر در جام ملت های اسیا

حواشی مسابقه

تیم ملی قطر بازی را با هجومی و مسلط آغاز کرد و حملات منظم و هدفمندی را روی دروازه اردن شکل می‌داد که با ادامه این روند و هوش بالای اکرم عفیف به پنالتی رسید و خود او پشت ضربه پنالتی قرار گرفت و گل اول قطر را به ثمر رساند.

در ادامه نیمه نخست قطری‌ها همچنان روی توپ و میدان مسلط بودند و اجازه ندادند اردنی‌ها موقعیت چندان جدی روی دروازه ایجاد کنند و تنها دو موقعیت روی خلاقیت موسی التعمری برای اردنی‌ها ایجاد شد تا قطر نیمه نخست را با نتیجه یک بر صفر با برتری به پایان برساند.

نیمه دوم اما متفاوت بود و اردنی‌ها خیلی خوب بازی را شروع کردند و حملات دامنه داری را روی دروازه قطر شکل دادند که واکنش‌های فوق‌العاده مشعل برشام مانع گلزنی اردنی‌ها شد تا در نهایت در دقیقه 67 یزان النعیمات روی اشتباه مدافع قطری داخل محوطه صاحب توپ شد و با ضربه محکم روی پا توپ را به گل تبدیل کرد تا بازی به تساوی کشیده شود.

در حالی که بازی در اختیار اردنی‌ها قرار داشت و تیم برتر میدان بودند روی حرکت اسمائیل محمد و بی دقتی مدافع اردن بار دیگر پنالتی به سود قطر اعلام شد و مجدد اکرم عفیف بود که از روی نقطه پنالتی گل برتری قطر را به ثمر رساند تا قطر خیلی زود مجدد به برتری برسد.

در دقیقه 3+90 مسابقه بار دیگر اکرم عفیف با نفوذ به عمق خط دفاعی اردن و جا گذاشتن دروازه‌بان اردن او را مجبور کرد تا خطای پنالتی انجام دهد و خودش مجدد پشت توپ قرار گرفت و با گل کردن 3 پنالتی در این مسابقه موفق شد هت‌تریک کند و شب خوب خود را کامل کند.

تاریخ سازی اکرم عفیف

اکرم عفیف به نخستین بازیکن تاریخ فوتبال آسیا تبدیل شد که توانسته است در دو فینال پیاپی گلزنی کند. این بازیکن در دوره قبلی این پیکارها و در جریان پیروزی سه بر یک برابر ژاپن نیز از روی نقطه پنالتی گلزنی کرده بود.

اکرم عفیف با زدن هر سه گل از روی نقطه پنالتی تنها هت‌تریک جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ را به نام خودش ثبت کرد و در شرایطی که به نظر می‌رسید این دوره از مسابقات هیچ هتت‌ریکی نداشته باشد، حالا اکرم عفیف نه تنها اولین هت‌تریک از روی نقطه پنالتی بلکه تنها هتت‌ریک این تورنمنت را به نام خودش زد.

تا به حال در طی 18 دوره برگزاری جام ملت‌های آسیا، هیچ بازیکنی موفق نشده بود در فینال هت‌تریک کند و قطعاً عفیف با سه گلی که در مقابل اردن به ثمر رساند، خودش را تبدیل به یک چهره خاص در فوتبال پهناورترین قاره جهان کرد.

لازم به ذکر است آخرین بار که یک بازیکن موفق شد در جام ملت‌های آسیا بیشتر از دو گل به ثمر برساند، معز علی دیگر ستاره قطری‌ها در دوره گذشته جام ملت‌های آسیا بود که چهار گل در مرحله گروهی مقابل کره شمالی به ثمر رساند.

ترین های جام ملت ها معرفی شدند

پس از یک ماه جام ملت‌های آسیا 2023 به پایان رسید و تیم ملی قطر با پیروزی سه بر یک مقابل اردن برای دومین بار قهرمان آسیا شد.

اکرم عفیف ستاره بی چون و چرای این تورنمنت بود و این ستاره قطری که در دوره 2019 به عنوان بهترین بازیکن مسابقات عنوان شد، حالا هم به عنوان بهترین گلزن مسابقات و همچنین به عنوان بهترین بازیکن جام ملت‌های آسیا معرفی شد.

او از آغاز این تورنمنت در تمامی بازی‌ها به جز دیدار مرحله یک چهارم نهایی مقابل ازبکستان روی گل‌های تیمش اثرگذار بود. عنابی‌ها در این تورنمنت 14 گل به ثمر رساندند که اکرم عفیف روی 11 گل اثرگذار بود که در تاریخ جام ملت‌های آسیا چنین آماری بی‌سابقه بود.

در تاریخ جام ملت‌های آسیا هیچ بازیکنی موفق نشده بود در 2 تورنمنت متوالی به عنوان بهترین بازیکن این مسابقات دست یابد و عفیف نخستین چهره این آمار است.

ابراهیم آشتیانی در سال 1972، علی پروین در سال 1976 و خداداد عزیزی در سال 1996 سه چهره فوتبال ایران هستند که توانستند پیش‌تر این جایزه را تصاحب کنند.

مشعل برشم نیز موفق شد عنوان برترین دروازه‌بان جام را به خود اختصاص بدهد.

تیم ولی قطر، مدافع عنوان قهرمانی در جام ملتهای 2023 با یک دروازه‌بان جدید دوباره به عنوان قهرمانی این مسابقات دست پیدا کرد.

تیم ملی قطر در چارچوب دروازه خود مشعل برشم، گلر 25 ساله تیم السد را داشت. شاید اگر قطری‌ها برشم را نداشتند کار قطر در همان مرحله یک چهارم نهایی به پایان می‌رسید.

برشم در طول مسابقات نمایش‌های تاثیرگذاری داشت اما اوج کار او گرفتن سه پنالتی از ازبکستان آن هم در شرایطی بود که قطر با پنالتی‌های بدی که زده بود در آستانه حذف قرار داشت.

این گلر در بازی نیمه نهایی مقابل ایران هم خوش درخشید و علی رغم دریافت دو گل مهره صعود تیمش به فینال بود. حال در شرایطی که قطر علاوه‌بر کاپ قهرمانی جوایز انفرادی را نیز از آن خود کرده، مشعل برشم عنوان برترین گلر جام را به دست آورد.

صحبت های سرمربی اردن

روند بازی آنطور که برنامه ریزی کرده بودیم نبود و در نیمه اول بارها توپ را به راحتی از دست دادیم. در سطح همیشگی خود ظاهر نشدیم و نتوانستیم سبک خود را به تیم قطری تحمیل کنیم.

چیزی که مسابقه را برای ما سخت‌تر کرد، زمان ضربات پنالتی بود. ما اشتباهاتی انجام دادیم که باعث شکست ما در دیدار پایانی مسابقات شد.

علیرغم تمام اتفاقاتی که افتاد، من به این بازیکنان افتخار می کنم که سطح بالایی در مسابقات ارائه کردند و توانستند بهترین نتایج را کسب کنند. آنها بهترین بازی خود را انجام دادند و امیدواریم در آینده بهترین ها را برای فوتبال اردن رقم بزنیم.

البته باید به تیم قطر برای کسب عنوان قهرمانی و کسب دومین قهرمانی متوالی تبریک گفت که بدون شک موفقیت بزرگی است.

صحبت های سرمربی قطر

بازی سخت و پرتنشی انجام دادیم و تقابل زیبایی نبود اما در نهایت هیچکس چیزی جز برنده را به یاد نمی‌آورد.

در برخی مسابقات بهترین عملکرد را نداشتیم، اما در سایر مسابقات بهتر از آنچه لازم بود، عمل کردیم. در نهایت مهم این است که بازیکنان ایده‌های ما را اجرا کردند و عنوان قهرمانی را کسب کردیم.

لوپز پس از جدایی کارلوس کی‌روش به طور موقت سرمربی قطر شد و از 24 دسامبر در این تیم کار خود را آغاز کرد اما اکنون به تیمش الوکره بازخواهد گشت. این مربی 62 ساله در این باره گفت: به الوکره بازخواهم گشت، زیرا در مورد آینده‌ام با فدراسیون صحبتی نکرده‌ام.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P