قوانین قهرمانی لیگ برتر تغییر کرد

جنجال جدید در لیگ برتر؛ گل زده در خانه حریف حذف شد، یک احتمال جذاب و تاریخی برای فوتبال ایران!

اظهارات سهیل مهدی و اصلاحیه که در آیین‌نامه سازمان لیگ به‌وجود آمده، جنجال جدیدی در فوتبال ایران برپا کرده است.

به نقل از سازمان لیگ، در تاریخ 18 مرداد 1402 سازمان لیگ فوتبال ایران در نامه‌ای به باشگاه‌های لیگ برتر و لیگ یک روش تعیین رده بندی تیم‌ها در جدول مسابقات را ابلاغ کرد.این نامه پیش از شروع مسابقات لیگ برتر به باشگاه‌ها از طریق اتوماسیون اداری ابلاغ شده بود. بر اساس این ابلاغیه به باشگاه‌ها اعلام شد که از این فصل مسابقات و در حالت رقابت رو در رو مابین دو تیم، قانون گل زده بیشتر در خانه حریف در شرایط برابر که پیش از این به صورت دو برابر اعمال می‌شد محاسبه نمی‌شود.

یعنی اگر امتیاز دو تیم برابر باشد، ابتدا بازی رو در روی دو تیم ملاک قرار می‌گیرد. در صورتیکه دو تیم در این آیتم از لحاظ امتیاز و تفاضل گل برابر باشند، گل زده بیشتر در خانه حریف معیار ارزیابی نیست.

معیار بعدی برای تشخیص برتری تیم‌ها تفاضل گل در مجموع مسابقات است و پس از آن گل زده بیشتر و اگر تمامی این آیتم‌ها برابر باشد، برگزاری بازی مستقیم در زمین بی طرف با رعایت قوانین حذفی ملاک تعیین رده بندی تیم‌ها در جدول می‌شود.

قوانین قهرمانی لیگ برتر تغییر کرد

برتری استقلال از دست رفت

باتوجه به نتایج به دست آمده در دربی، استقلال صاحب یک برتری اضافه نسبت به پرسپولیس بود و در صورت تساوی در امتیاز، استقلال در پایان فصل و در صدر جدول، آبی‌ها می‌توانستند با گل زده در خانه حریف نسبت به پرسپولیس، به قهرمانی برسد اما این برتری حالا از دست رفته است.

در حال حاضر استقلال با 50 امتیاز صدرنشین است و پرسپولیس با 49 امتیاز در رده دوم جای دارد. تفاضل گل فعلی آبی‌پوشان 19+ است و شاگردان اوسمار ویرا تفاضل گل 17+ را به‌ثبت رسانده‌اند. باتوجه به فرم بازی 2 تیم به نظر می‌رسد که جواد نکونام باید کمی از شدت نمایش واکنش‌گرایانه و محتاطانه تیمش کم کند تا در صورت تساوی امتیازات، بازهم نسبت به تیم هجومی‌تر پرسپولیس، در جایگاه بالاتری بایستند. البته که این فرم بازی، چندان مورد توجه نکونام نیست و شاید کارش سخت‌تر خواهد بود. باتوجه به نزدیکی تیم‌ها و باقی ماندن چند مسابقه رودررو، در پایین جدول هم ممکن است در هفته‌های پایانی قانون بازی رودررو و تفاضل گل اهمیت پیدا کند.

هرکس بیشتر گل بزند قهرمان است؟

با اعلام مقررات جدید لیگ برتر اهمیت گل زده و تفاضل بهتر بسیار بیشتر از گذشته خواهد بود.

اهمیت پیروزی پرگل و حتی تساوی پرگل در بازیهای باقیمانده، بسیار بیشتر از گذشته خواهد شد. نکته مهم این است که هم اکنون استقلال در تفاضل گل 19 به 17 نسبت به پرسپولیس برتری دارد و در گل زده نیز استقلال یکی از پرسپولیس پیشی گرفته است.

حالا پرسپولیس که شرایط سختی را در صورت اعمال قانون سال گذشته داشت، فرصتی بسیار خوب را در اختیار دارد تا با نتایج پرگل در ادامه فصل، شرایط را به سود خود تغییر دهد.البته شاید این قانون زمانی که اختلاف امتیاز دو تیم روی عدد سه قرار داشت، بیشتر به چشم می‌آمد و حالا احتمال اینکه امتیاز دو تیم برابر باشد، کمتر از گذشته است اما به هر حال قانون جدید، احتمال بازیهای پرگل‌تر و نمایش هجومی را برای این دو تیم در هفته‌های پایانی بیشتر خواهد کرد.

پرسپولیس در 7 بازی پایانی به مصاف این تیمها خواهد رفت: صنعت نفت، سپاهان، نساجی، هوادار، استقلال خوزستان شمس آذر و مس رفسنجان.

استقلال در 7 بازی پایانی مقابل این تیمها صف آرایی خواهد کرد: شمس‌آذر، تراکتور، ذوب‌آهن، فولاد، نساجی، گل‌گهر و پیکان.

به این ترتیب باید منتظر ماند و دید در هفته‌های آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد و آیا پرسپولیس می‌تواند در سه مولفه امتیاز، تفاضل گل و گل زده در خانه حریف از حریف سنتی خود پیشی بگیرد یا خیر؟ خصوصا اینکه سرخپوشان برای دستیابی به این مهم تنها عیسی آل‌کثیر را در خط حمله دارند و تمام بار این تیم روی دوش عیسی خواهد بود.

در کنار تمام این موارد فراموش نکنید که به هر حال استقلال با این یک امتیاز برتری که در جدول فعلی دارد، اگر بتواند تمام بازیهای باقی مانده را 1-0 هم با پیروزی به پایان برساند، دیگر بردهای بزرگ احتمالی پرسپولیس هم تاثیری در تعیین تیم قهرمان نخواهند داشت.

یک احتمال جذاب و تاریخی برای قهرمانی

در صورتی که استقلال و پرسپولیس در پایان لیگ در تمامی آیتم‌های امتیاز، تفاضل گل و گل زده با همدیگر برابر باشند، برای تعیین قهرمان لیگ به مصاف هم می‌روند. نکته مهم دیگر سازمان لیگ، کارت زرد و قرمز کمتر مورد محاسبه نخواهد بود و در صورت تساوی (که باتوجه به نزدیکی دو تیم احتمالش کم نیست) دربی رودررو تیم قهرمان را تعیین خواهد کرد،یکی از حساس‌ترین و جنجالی‌ترین دربی‌های تاریخ خواهیم بود!.

در واقع استقلال و پرسپولیس در یک شهرآورد که ذکر شده در زمین بی‌طرف برگزار خواهد شد، در شرایطی با هم روبرو می‌شوند که تیم برنده حاصل 30 هفته تلاش و زحمت خود را دریافت خواهد کرد و مقابل چشمان رقیب دیرینه، جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر خواهد برد. بدون شک این می‌تواند حساس‌ترین دربی تاریخ دو تیم باشد چرا که تا کنون این اتفاق رخ نداده که تکلیف و سرنوشت یک فصل از مسابقات لیگ برتر در مسابقه تعیین کننده میان استقلال و پرسپولیس مشخص گردد. البته که اگر این اتفاق رخ دهد، بعید به نظر می‌رسد شهرآورد تهران به زمین بی‌طرف منتقل گردد و شاهد برگزاری این بازی در استادیوم آزادی باشیم. در نتیجه آنها در یک شهرآورد فوق العاده حساس و جذاب به مصاف هم می‌روند که برنده آن می‌تواند عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر را از آن خود کند.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P