لیگ برتر ایران در فصل جدید با VAR برگزار خواهد شد!

رسمی؛ انتظار‌ها برای وی ای آر به پایان رسید؛ لیگ بیست‌وچهارم با حضور کمک‌داور ویدئویی

با اعلام رسمی فدراسیون فوتبال، قرار است در فصل آتی لیگ برتر از تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی استفاده شود.

مسئولان فدراسیون فوتبال در طول 3-2 سال اخیر تلاش‌شان بر این بوده که بتوانند از تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی در مسابقات باشگاهی استفاده کنند. با وجود رایزنی‌های گسترده اما خبری از وصول توافق نبود و در فصلی که گذشت، به جز مسابقه داربی (رفت‌وبرگشت) در سایر دیدارها، مسئولان فدراسیون فوتبال نتوانستند از تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی استفاده کنند و همین مسئله باعث شد تا اشتباهات داوری در صدر اخبار فوتبال ایران قرار داشته باشد.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به تازگی موفق شد طی مکاتباتی با مسئولان فیفا و البته دریافت مجوز از مدیران وزارت ورزش‌وجوانان، مجوز استفاده از تکنولوژی (VAR) را در مسابقه فینال جام حذفی دریافت کند تا فصل 03-1402 با انجام تنها 3 مسابقه با استفاده از تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی دنبال شود. با این وجود، رایزنی‌ها برای دریافت مجوز استفاده از (VAR) در لیگ بیست‌وچهارم آغاز شد و سرانجام با اعلام رسمی فدراسیون فوتبال، مشخص شد که از فصل آتی رقابت‌های لیگ برتر استفاده از (VAR) به انجام می‌رسد.

لیگ برتر ایران در فصل جدید با VAR برگزار خواهد شد

بودجه برای تجهیز ورزشگاه‌ها

مدیران وزارت ورزش‌وجوانان و مسئولان فدراسیون فوتبال در ماه‌های اخیر رایزنی‌های گسترده‌ای در زمینه تامین دستگاه‌های کمک‌داور ویدئویی داشتند و سرانجام، رایزنی‌ها برای ورود این تکنولوژی به فوتبال ایران جواب داد. جالب آنکه در بیانیه صادره از سوی فدراسیون فوتبال پیرامون برگزاری لیگ بیست‌وچهارم، نسبت به بودجه هزینه‌شده برای خرید (VAR) اشاره شده و طبق اعلام رسمی فدراسیون، 110 میلیارد تومان برای خرید 7 دستگاه کمک‌داور ویدئویی هزینه شده است.

پانزده ورزشگاه و تنها هفت دستگاه!

نکته مهم و جالب‌توجه اینکه در کنار ورزشگاه آزادی، ورزشگاه‌های نقش جهان اصفهان، یادگار امام تبریز، شهدای فولاد اهواز و شهید سلیمانی سیرجان هم مجوز میزبانی از تکنولوژی (VAR) را دارند و در این ورزشگاه‌ها، زیرساخت‌های لازم تعبیه شده اما سایر ورزشگاه‌ها فعلاً در این زمینه نتوانسته‌اند استانداردهای لازم را فراهم آورند!.

مسابقات لیگ بیست‌وچهارم احتمالاً از اواخر مردادماه آغاز می‌شود و یکی از تاکیدات مسئولان فدراسیون فوتبال، بحث رفع مشکلات زیرساختی ورزشگاه‌ها است. حتی در صورتی‌که استانداردهای لازم برای برگزاری مسابقات لیگ برتر در تمامی ورزشگاه‌ها با استفاده از تکنولوژی (VAR) هم فراهم شود، بحث عدم کافی بود شمار دستگاه‌های خریداری‌شده مطرح است و در این میان، احتمال استفاده از تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی به صورت سیار بیش از پیش تقویت می‌شود.

شهرهای تهران، اراک، قزوین، اصفهان، انزلی، رفسنجان، سیرجان، اهواز، تبریز، قائمشهر قرار است از مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران در فصل آینده میزبانی کنند. در این میان، احتمال برگزاری 2 مسابقه همزمان به میزبانی شهر تهران و یا 2 بازی همزمان به میزبانی شهرهای اصفهان و اهواز هم وجود دارد. با این‌حال در صورتی‌که فدراسیون فوتبال نتواند شمار بیشتری از دستگاه (VAR) خریداری کند، 2 احتمال مطرح است؛ اول بحث عدم برگزاری تمامی مسابقات لیگ بیست‌وچهارم با استفاده از تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی و دوم استفاده از این تکنولوژی به صورت پرتابل. در این شرایط باید دید شرایط طی 2 ماه آینده چگونه پیش می‌رود و سرانجام آیا رویای برگزاری تمامی مسابقات لیگ برتر با استفاده از تکنولوژی (VAR) محقق خواهد شد یا خیر.

استقلال و پرسپولیس بدون ورزشگاه!

وضعیت میزبانی استقلال و پرسپولیس در دیدارهای ابتدایی فصل جدید لیگ برتر نامشخص است.

فدراسیون فوتبال سختگیری زیادی برای میزبانی شایسته از بازی‌های فصل جدید لیگ برتر داشته و تاکید کرده که باید زیرساخت استادیوم‌ها در حد مناسب باشد تا تیم‌ها و هواداران بدون مشکل در یک بازی حضور پیدا کنند و در همین راستا الزاماتی برای باشگاه‌ها در نظر گرفته است.

الزامات فدراسیون فوتبال برای رفع نواقص ورزشگاه‌ها موجب شده تا باشگاه‌ها به تکاپو برای رفع محل میزبانی خود در فصل جدید بیفتند، اما در این بین مشکل جدی برای استقلال و پرسپولیس به‌عنوان دو تیم پرطرفدار ایجاد شده است.

امیرمهدی علوی، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال عنوان کرد که علاوه بر ورزشگاه‌هایی که در شهرستان‌ها دچار مشکل هستند، استادیوم آزادی نیز حداقل به دو، سه هفته ابتدایی در فصل جدید لیگ برتر نمی‌رسد و استقلال و پرسپولیس باید در ورزشگاه تختی از حریفان خود میزبانی کنند که حالا این موضوع هم منتفی شده است.

ورزشگاه تختی برای برگزاری رقابت‌های لیگ برتر فوتبال هنوز آماده نیست. در حقیقت چمن، نور و اسکوبورد آماده است، اما برای تصویربرداران صدا و سیما مناسب نیست و پیست تارتان آن باید تعویض شود. همچنین گیت ورودی نیز هنوز تکمیل نشده و نیاز به تامین اعتبار دارد تا بتوانیم ظرف 2 ماه آینده قبل از شروع رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ورزشگاه تختی را آماده کنیم.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P