لیگ قهرمانان آسیا در آستانه تغییرات گسترده

لیگ قهرمانان آسیا در آستانه تغییرات گسترده

لیگ قهرمانان آسیا در آستانه تغییرات گسترده

__ __ __ __ __ __

از فصل آینده شاهد تفاوت بسیار مهمی در لیگ قهرمانان آسیا نسبت به گذشته خواهیم بود تغیرات زمان، سهمیه بازیکن خارجی و احتمال به وجود آمدن تورمنت جدید در آسیا.

 

زمان بازی های لیگ قهرمانان آسیا

آسیا
آسیا

برخلاف دو دهه اخیر که تقویم این مسابقات با کشورهای شرق آسیا هماهنگ بود، از فصل 2024-2023 این رقابت‌ها همزمان با مسابقات لیگ کشورهای غرب آسیا نظیر ایران برگزار خواهد شد؛ تغییر بسیار مهمی که می‌تواند شرایط را در این مسابقات به سود کشورهای غرب قاره کهن کند.

افزایش سهمیه بازیکن خارجی

طی سال‌های اخیر معمولا هر تیم تنها قادر به ثبت 3 بازیکن با هر ملیتی و یک بازیکن آسیایی در لیست ارسالی خود برای شرکت در لیگ قهرمانان آسیا بود و چنانچه تیمی بیش از 4 بازیکن خارجی در اختیار داشت، می بایست روی نام سایر بازیکنان خط قرمز می کشید، اما این قانون از فروردین و اردیبهشت سال جاری که مسابقات گروهی لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز در عربستان برگزار شد تغییر کرد و  تیم ها هیچ اجباری برای کنار گذاشتن بازیکنان خارجی خود ندارند و اسامی تمامی این افراد در لیست آسیایی درج می شود، اما در روز بازی باید حداکثر 3+1 بازیکن خارجی در فهرست آن دیدار حضور داشته باشند.

اما زمزمه‌های جدیدی پیرامون استفاده از بازیکنان خارجی در لیگ قهرمانان آسیا به وجود آمده و دو گزینه به شرح زیر روی میز مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال بررسی است.

اولین احتمالی که این روزها در دست بررسی قرار دارد اضافه کردن دو سهمیه نسبت به گذشته است و در صورت تصویب این قانون هر تیم می‌تواند 5 بازیکن با هر ملیتی به علاوه یک بازیکن آسیایی در لیست خود برای هر مسابقه وارد کند.

دومین احتمال استفاده از بازیکنان خارجی بدون محدویت در فوتبال آسیا است قانونی که تیم ها با استفاده از آن میتوانند 11 بازیکن خارجی داشته باشند.

البته که در صورت تصویب هر یک از این دو قانون باشگاه‌های ایرانی با توجه به مشکلات مالی‌ای که نسبت به رقبایشان دارند مقابل آنها کار سختی در پیش خواهند داشت و این قانون بیشتر به نفع تیم های عربستانی و قطری است.

تورمنت جدید در قاره کهن

ای اف سی اسپانسری 15 میلیون دلاری را برای برگزاری تورنمنتی جدید پیدا کرده که پاداشی بسیار بیشتر از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را در اختیار باشگاه‌ها قرار می‌دهد و از این رو بررسی مقامات ای اف سی در مورد چگونگی برگزاری این تورنمنت جدید بالا گرفته است.

برگزاری تورنمنتی با حضور 20 تیم برتر آسیا پیشنهاد شده است که دو گزینه برای انجام تورمنت نیز مطرح شده است،

1-تورنمنت حذفی و 2-فرمت بازیهای مجتمع شطرنجی.

 

تورنمنت حذفی که البته فرمت آن ممکن است به صورت قرعه کشی تیم ها حریفان خود را بشناسند و به شکل تک حذفیو یا بازی های رفت برگشت مقابل یکدیگر قرار بگیرند تا قهرمان آن مشخص شود.

در بازیهای مجتمع شطرنج، هیچ تیمی با یک تیم بیشتر از یک بار روبرو نمی‌شود و هیچ تیمی هم تا پایان تورنمنت حذف نخواهد شد.این روند تا پایان که احتمالا هفته پنجم، ششم یا هفتم باشد ادامه خواهد داشت و در نهایت تیم نخست به عنوان قهرمان معرفی خواهد شد و این پاداش 15 میلیون دلاری بین 20 تیم بر اساس نتایج و فرمت تورنمنت مجتمع شطرنجی تقسیم می‌شود.

تورمنتی که میتواند علاوه بر هیجان برای فوتبال دوستان کشورمان منبع درامد خوبی نیز برای باشگاه های کشورمان ایران باشد، درامدی که میشود به عنوان خرید بازیکن خارجی با کیفیت از ان استفاده کرد.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لیگ قهرمانان آسیا در آستانه تغییرات گسترده
P