مشکلات چلسی پایان ندارد

زنگ خطر برای چلسی به صدا درآمد؛ ضرر 90 میلیون پوندی تادبولی

چلسی در سال گذشته متحمل بیش از 90 میلیون پوند ضرر خالص شده است.

حسابرسی‌های مالی نشان می‌دهد باشگاه چلسی در 12 ماه منتهی به 30 ژوئن 2023 (ابتدای تابستان امسال) متحمل بیش از 90 میلیون پوند ضرر خالص شده و این اتفاق توانایی باشگاه برای فرار از گرفتاری‌های ناشی از قانون بازی جوانمردانه مالی یوفا را در غبار ابهام فرو می‌برد. قوانین لیگ برتر انگلیس به باشگاه‌ها اجازه می‌دهد در هر بازه 3 ساله حداکثر 105 میلیون پوند بیشتر از درآمد فوتبالی خود برای خرید و دستمزد بازیکنان هزینه کنند و این موضوع تابستانی بحرانی برای شیرهای لندن خواهد ساخت.

مشکلات چلسی پایان ندارد

هزینه‌های سنگین تاد بولی و شرکت سرمایه‌گذاری کلیرلیک در چلسی منجر به نتیجه گرفتن تیم پرستاره اما نامنسجم چلسی نشد و حالا با فرودآمدن غبار تاخت‌وتاز یک و نیم ساله مالک آمریکایی، طوفان حوادث در انتظار باشگاه است. بولی از طریق شرکت «بلوکو 22» چلسی را در سال 2022 از رومن آبراموویچ خرید و حسابرسی سالانه از این شرکت نشان می‌دهد باشگاه لندنی در 12 ماه منتهی به تابستان امسال 90.1 میلیون پوند ضرر کرده است. زیان مالی خالص چلسی در سال قبل از آن هم 121.4 میلیون پوند بود و شیرها باید سریعاً برای افزایش درآمدهای فوتبالی و جبران این زیان دست به کار شوند. در غیر این صورت جریمه‌های سنگین امتیازی و مالی در انتظار باشگاه خواهد بود. مطابق قوانین سود و ثبات لیگ برتر انگلیس، تمام هزینه‌های مربوط به خرید و دستمزد بازیکنان و کادر فنی باید از محل درآمدهای فوتبالی (حق پخش، تبلیغات و روز مسابقه) پرداخت شود و مالکان و سرمایه‌گذاران در هر بازه 3 ساله حداکثر قادر به پرداخت 105 میلیون پوند از این هزینه‌ها هستند.

هزینه های سنگین چلسی

مجموع هزینه‌های نقل و انتقالاتی چلسی در یک و نیم سال نخست حضور تاد بولی از مرز یک میلیارد پوند عبور کرد اما سران باشگاه همیشه تأکید کرده‌اند تمام فعالیت‌های باشگاه در چارچوب مقررات بازی جوانمردانه مالی یوفا و قانون سود و ثبات لیگ برتر انگلیس انجام می‌شود. باشگاه می‌گوید: «با وجود ضرر ثبت شده در این سال و اثرات منفی حاصل از تحریم‌های سال قبل از آن، چلسی همچنان به مقررات مالی یوفا و سازمان لیگ برتر پایبند است.» چلسی در دوران آبراموویچ هم با ضررهای سنگین روبه‌رو شد و به دنبال شعله‌ گرفتن آتش جنگ در اوکراین و خروج الیگارش پرحاشیه روس از باشگاه، تاد بولی تلاش کرد با راهبردهای ویژه‌ای مانند خرید بازیکنان جوان و امضای قراردادهای طولانی‌مدت، از قسمت خاکستری قوانین مالی حداکثر استفاده را ببرد و چلسی را در طرف سبز خط قرمزهای اقتصادی فوتبال اروپا نگه دارد. با این حال خرید بازیکنان متعدد با هزینه‌های گزاف نه تنها نتوانست تیمی یکدست، مدعی و منسجم بسازد و این موضوع چلسی را به یک ورطه ناامیدکننده نزدیک کرده. تیم پوچتینو در نیمه دوم جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلیس دست و پا می‌زند و اگر حساب‌های مالی طی سال آینده به خوبی مدیریت نشود، ممکن است کل باشگاه هم ناچار به دست و پا زدن در گرداب جرایم مالی و امتیازی شود.

درآمد چلسی

چلسی تأکید می‌کند میزان درآمدهای فوتبالی طی سال گذشته به 512 میلیون پوند رسیده است. بخشی از این افزایش درآمد ناشی از قراردادهای تبلیغاتی و تجاری و دریافتی روز مسابقه بود که بعد از برداشته شدن تحریم‌های دولت پادشاهی متحد انگلیس و ایرلند شمالی اوج گرفت و از مرز نیم میلیارد پوند در سال فراتر رفت. ریخت‌وپاش سران چلسی در کف بازار اما آنقدر شدید بود که تمام این درآمد هم مانع از ثبت ضرر در سال گذشته نشده. قهرمانی‌های متوالی تیم زنان چلسی و کسب دوگانه سوپرلیگ و جام حذفی و همین طور صعود تیم مردان به فینال جام اتحادیه در افزایش درآمدهای چلسی طی سال جاری نقش خواهد داشت؛ هرچند عدم حضور در رقابت‌های اروپایی یک وزنه منفی به شمار می‌رود. چلسی در فصل گذشته در رده دوازدهم جدول رده‌بندی لیگ برتر قرار گرفت و هر ۲ جام داخلی را در همان دور سوم از دست داد. تیم پوچتینو در حال حاضر در رده یازدهم قرار گرفته و خطر غیبت مجدد در تورنمنت‌های اروپایی، چلسی را تهدید می‌کند.

فروش بازیکنان آکادمی

کمبود درآمد فوتبالی احتمالاً چلسی را ناچار خواهد کرد در پنجره تابستانی نقل و انتقالات سال آینده دست به فروش چندین بازیکن خود بزند. درآمد حاصل از فروش محصولات آکادمی و ستاره‌های جوان به شکل مستقیم به ستون درآمدهای خالص فوتبالی باشگاه اضافه می‌شود و این ساده‌ترین راه پیش رو برای جبران زیان سال‌های اخیر خواهد بود. بازیکنانی مانند آرماندو برویا، تروو چالوبا، کانر گالاگر و یان ماتسن احتمالاً جزء فهرست فروش چلسی در سال آینده خواهند بود. چلسی طی سال‌های اخیر به خوبی درآمد خود را افزایش داده و بعید به نظر می‌رسد اسیر مخمصه‌ای شود که منجر به نقره‌داغ شدن اورتون شد و طی سال‌های آینده منچسترسیتی را به محاکمه خواهد کشید. با این حال دستان تاد بولی در پنجره‌های نقل و انتقالاتی سال‌های آینده تا حدودی بسته و بعید به نظر می‌رسد بار دیگر قصه 2 تابستان اخیر در غرب لندن تکرار شود.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P