منچستر و آرسنال بدنبال ستاره جوان بنفیکا

دوئل منچستریونایتد و آرسنال برای خرید ستاره بنفیکا؛ تصمیم با بنفیکا!؟

بنفیکا با توجه به اکادمی قدرتمند برای یک فروش سرشار از سود دیگر آماده می‌شود.

با 19 سال سن تبدیل به یار ثابت تیم بنفیکا در میانه میدان و یکی از گزینه‌های تیم ملی پرتغال برای بازی و درخشش در یورو 2024 شده است!.

همین که ژائو نوس با این سن و سال در تیم پر ستاره و پر از مهره پرتغال شانسی برای بازی کردن پیدا می‌کند به معنی موفق بودن یک فرآیند بازیکن‌سازی دیگر از سوی بنفیکاست. آنها  هنوز طعم شیرین فروش ویژه و سرشار از بهره انزو فرناندس را زیر زبانشان دارند و اکنون با هجوم مشتریان بزرگ برای به خدمت گرفتن نوس مواجه شده‌اند. لیگ برتر انگلیس و قدرت‌هایش برای جذب این پدیده جدید فوتبال سلسائوی اروپا فرش قرمز پهن می‌کنند و از سوی دیگر تیم پرتغالی می‌گوید به کمتر از مبلغ حق فسخ او راضی نمی‌شود؛ حق فسخ 120 میلیونی! با این وجود هنوز هم در متن شایعات شاهد عقب‌نشینی مشتریان نیستیم و ظاهرا آنها به دنبال راهی برای خرید این هافبک مستعد تیم ملی پرتغال هستند. از منچستریونایتد و آرسنال به عنوان جدی‌ترین مشتریان نوس یاد می‌شود.

منچستر و آرسنال بدنبال ستاره جوان بنفیکا

درخشش در سن 19 سالگی

خیلی زودتر از چیزی که فکرش را می‌کردیم، شاهد بلوغ بازی نوس هستیم. او شبیه به ستاره‌های با تجربه در زمین گام برمی‌دارد. در نبردهای فیزیکی با صلابت و مستحکم ظاهر می‌شود، درصد پاس صحیح مطلوبی دارد، توپ‌گیری‌ها را پیش از مدافعان تیمش با موفقیت انجام می‌دهد، توانایی حمل توپش زبانزد شده  و شاید از همه این موارد مهم‌تر، دید بسیار خوبی نسبت به هم‌تیمی‌هایش به نمایش می‌گذارد. ژائو نوس بدون اغراق یک بسته کامل از چیزی است که به عنوان یک هافبک میانی می‌شناسیم. البته این بسته هنوز مستلزم چکش‌کاری و صیقل دیدن است اما استعدادهای او ثابت شده به نظر می‌رسد. برای چنین استعدادی، باید هم شاهد دندان‌گردی و سماجت روی ارقام بالا باشیم؛ ارقامی که ممکن است فقط سود این معامله را به تیم پرتغالی برساند و در آینده برای این بازیکن جوان، فشار رسانه و برای تیم آینده‌اش، ناکارآمدی زیر این فشار را به همراه داشته باشد. نوس خودش را ثابت کرده و یقینا از ماجراجویی در لیگ برتر انگلیس استقبال می‌کند. از اینجا به بعد ماجرا را بنفیکا خواهد نوشت.

نوس جانشین کاسمیرو؟

آنها  ده‌ها میلیون پوند برای به خدمت گرفتن کاسمیرو از دست دادند و اکنون برای فروش این هافبک برزیلی به صرافت افتاده‌اند. پس طبیعی است می‌خواهند هر چه زودتر یک ستاره آماده و مستعد و آینده‌دار را در کنار کوبی ماینو به میدان بفرستند. یونایتد به بازیکنی احتیاج دارد که بیشتر از ماینو در نبردهای فیزیکی و در جدال‌هایی برای قطع توپ رقبا و توپ‌ربایی‌ها شرکت کند. منچستری‌ها به یک رهبر مثل رودری در میانه میدان احتیاج دارند. شاید نوس از نظر کیفیت هنوز با ستاره بزرگی مثل رودری فاصله‌های زیادی داشته باشد اما استعداد رسیدن به آن سطح را در بازی‌های این جوان پرتغالی می‌بینیم. این باشگاه انگلیس مسیری جدید را با گروه اینئوس در پیش می‌گیرد و چشم‌اندازی برای رسیدن به اهدافش دارد پس چرا نباید به چنین بازیکن جوانی اعتماد کنند و او را مورد آزمون و خطا قرار دهند؟ آنها پیش از این مبالغ زیادی را برای ستاره‌های ناکارآمد هزینه کرده‌اند و این بار می‌توانند با بررسی دقیق انطباق نیازهای ترکیب با ژائو نوس، دست به یک خرید موفق بزنند.

دوئل چلسی و منچستریونایتد برای ستاره کریستال پالاس

با این حال در منچستریونایتد یک ترس بزرگ وجود دارد. این تیم در سال‌های گذشته ستاره‌های مستعد زیادی را با مبالغ بالا جذب کرده. برای منچستریونایتد خرید گران‌قیمت فقط به منزله اضافه کردن یک بازیکن به ترکیب تیم و بهره بردن از آن نیست. وقتی پیراهن یونایتد را می‌پوشید، زیر ذره‌بین صدها میلیون هوادار این تیم و ده‌ها شبکه کارشناسی و ارزیابی قرار می‌گیرید؛ خصوصا اگر منچستریونایتد برای پوشاندن این پیراهن بر تن یک بازیکن مبلغ هنگفتی را هزینه کرده باشد. آنتونی و مگوایر 2 نمونه بارز این رویکرد هستند که با مبالغ بسیار بالا به اولدترافورد آمدند و تحت فشار قرار گرفتند و برای ارائه همه قابلیت‌های خود با مشکل مواجه شدند. خرید گران‌قیمت نوس می‌تواند چنین طبعاتی را در پی داشته باشد. قیمت 120 میلیونی این بازیکن او را تبدیل به گران‌ترین خرید تاریخ باشگاه منچستریونایتد می‌کند و با این برچسب در کنار نام یک جوان 19 ساله طبیعی است باید منتظر هجوم فشار رسانه‌ای در بدو ورودش به یونایتد باشیم. خرید ژائو نوس از سوی منچستریونایتد یک پروژه پر از خطر و دقیق و فنی است. آنها نباید برای به خدمت گرفتن این ستاره پرتغالی دستپاچه باشند و موظفند همه جوانب را بسنجند.

علاقه ارسنال به نوس پرتغالی

به موازات شایعات جذب ژائو نوس از سوی منچستریونایتد، شاهد رشد بی‌سابقه شایعات خرید این بازیکن توسط آرسنال هستیم؛ تیمی که پارتی را از  دست می‌دهد و طبیعتا یک جای خالی در خط میانی‌اش خواهد داشت. چه بهتر این جای خالی با استعدادی مانند ژائو نوس پر شود و آینده خط میانی توپچی‌ها برای سال‌های پیش رو تضمین شده به نظر بیاید. آرسنال از نظر تیترهای مربوط به خرید نوس در روزهای گذشته از رقیب منچستری پیشی گرفته و به نظر می‌رسد عزم آنها برای نهایی کردن این انتقال جدی باشد. در رابطه با آرسنال شاید بحث فشار روی بازیکنان جدید مدیریت شده‌تر و منطقی‌تر به نظر بیاید. در تابستان گذشته شاهد انتقال دکلان رایس و کای هاورتز به آرسنال با مبالغ بالایی بودیم که به صورت بالقوه می‌توانست برای بازیکن دردسر ایجاد کند. با این حال کادر فنی توپچی‌ها و البته تجربه این 2 بازیکن، اجازه تحت فشار قرار گرفتن آنها را نداد. خصوصا در مورد هاورتز شاهد یک عملیات پیچیده، فرسایشی، دقیق و دل‌سوزانه از سوی میکل آرتتا بودیم. در جریان فصل گذشته دیدیم آرتتا چگونه ستاره آلمانی‌اش را از فشار روزهای نخست فصل بیرون آورد و در آخرین روزها یک ستاره آماده تحویل تیم ملی آلمان داد.

در آرسنال اما با حضور رایس و جورجینیو و سایر بازیکنانی که می‌توانند در پست هافبک میانی به میدان بروند، موضوع بازی به عنوان بازیکن ثابت برای نوس در خطر قرار می‌گیرد. این شاید مهم‌ترین دغدغه این بازیکن برای پیوستن به اردوی توپچی‌های لندنی نام بگیرد. ژائو نوس برای جایگاهش در آرسنال باید بجنگد و خیلی بیشتر و بهتر از یک بازیکن مستعد و آینده‌دار باشد. او موظف است درس‌های بازی در لیگ برتر انگلیس را خیلی زود پشت سر بگذارد تا بتواند روی بازی در ترکیب ثابت تیم لندنی حساب کند.

تصمیم گیری با بنفیکا

در سال‌های گذشته شاهد رویکرد اقتصادی و سودآور این تیم پرتغالی در مسیر معرفی و فروش ستاره‌های جوان بوده‌ایم. مشاهده روند کاری بنفیکا برای فروش پرسود بازیکنانش نشان می‌دهد آنها در این فرآیند سرشان کلاه نمی‌رود و سودی نیست که از دست بدهند. بنفیکا ثابت کرده بازیکنانش را به هر جایی که خودش تصمیم بگیرد می‌فرستد و آینده نوس در گرو این تصمیم خواهد بود.  بنفیکا راه و رسم فروش سرشار از سود بازیکنانش را به خوبی آموخته و می‌داند مشتریانی که حاضر نیستند مبلغ فسخ 120 میلیونی نوس را پرداخت کند، چطور پای امضای معامله بکشاند. منتظر داغ شدن خبرهای انتقال نوس پس از جام ملت‌های اروپا باشید. بنفیکا با یک فروش سرشار از سود دیگر حدود یک ماه فاصله دارد.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P