بررسی اجمالی ناموفق ترین خریدهای فصل اروپا

بدترین خرید های فصل فوتبال اروپا؛ تیم های بزرگ و خرید های اشتباه!

نقل‌ و انتقالات فوتبال همیشه غیرقابل پیش‌بینی بوده است و در فصل جاری بسیاری از تیم های بزرگ فوتبال اروپا ناکام در خرید موفق بوده اند!

با وجود تحقیقات فراوان، بررسی گذشته، استعداد بازیکن و بسیاری از پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط تیم‌های تخصصی انتقالات، باز هم یک بازیکن مستعد امکان دارد به دلایل مختلفی عملکرد مناسب نداشته باشد. ایجاد مصدومیت جدید، ناهماهنگی با فرهنگ باشگاه یا کشور جدید، مسائل مدیریتی یا مسائل شخصی، همگی به همراه عوامل زیاد دیگری می‌توانند یک خرید را تبدیل به یک انتقال بد کنند. فرقی ندارد شما هزینه‌های زیاد مانند پاریس یا چلسی انجام داده یا مانند بارسلونا بسیار خریدهای اقتصادی کرده باشید، به هر صورت می‌شود یک خرید بد به شما منصوب باشد. در ادامه به لیست وبسایت گل برای 21 نقل و انتقال بد در فصل 24-2023 خواهیم پرداخت.

بررسی اجمالی ناموفق ترین خریدهای فصل اروپا

21:کیم مین جائه-بایرن مونیخ؛ 50 میلیون یورو

شاید از کیم نشود به عنوان یک خرید بد نام برد اما پس از یک فصل شاید او بتواند نفر آخر این لیست قرار بگیرد. صرف 50 میلیون یورو این توقع را ایجاد می‌کند قلب اصلی قهرمانی ناپولی در فصل 23-2022 برای باواریایی‌ها، عملکردی قابل قبول داشته باشد. با این حال در سال جدید او تنها 7 بازی را از ابتدا در میدان بوده و شخصی که قرار بود مدافع اصلی بایرن باشد، تبدیل به یک گزینه فرعی برای ترکیب شد. فصل او احتمالا با آن 2 اشتباه تاثیرگذار مقابل رئال مادرید در لیگ قهرمانان در خاطره‌ها بماند و شاید مونیخی‌ها آن روز را هرگز فراموش نکنند.

20:جیووانی رینا-ناتینگام فارست؛ قرضی

رینا مطمئنا در ژانویه باید از دورتموند خارج می‌شد اما می‌توانیم بگوییم یک اشتباه بزرگ در انتخاب مقصد برای او رقم خورد. فارست انتخاب عجیبی برای او به نظر می‌رسید، بازیکنی هجومی برای پیشرفت و تکان دادن دوران حرفه‌ای خودش وارد باشگاهی می‌شود که بیشتر به دنبال دفاع کردن است. منتقدان انتخاب رینا، حالا صحتی بر گفته‌هایشان را می‌بینند زیرا این هافبک تهاجمی فقط یک پاس‌گل و تنها 9 بازی را برای تیم جدیدش انجام داد.

19:برایان ساراگوسا-بایرن مونیخ؛ 15.2 میلیون یورو

شاید برای خرید ساراگوسا زود بود و این جوان هنوز زمان زیادی را نیاز داشت تا با انتقالی بزرگ روبه‌رو شود. بایرن مونیخ مهاجم پرجنب و جوش را به این دلیل جذب کرد که او بتواند کمکی برای آزاد بودن هری کین باشد. هری کین عملکرد خود را کاملا برعهده گرفت اما برایان هرگز نتوانست بازیکن مناسبی برای ترکیب مونیخ باشد. او تنها 7 بازی و فقط 171 دقیقه برای بایرن مونیخ به میدان رفته و هیچ تاثیر مثبتی را برای ترکیب باشگاهش نداشته است.!

18: آنسو فاتی-برایتون؛ قرضی

فاتی روزی قرار بود مسی بعدی بارسلونا باشد اما بسیار از آنچه در نوجوانی نشان داده بود فاصله گرفته است. ورود قرضی به برایتون می‌توانست سکوی دوباره‌ای برای پرش باشد اما بازیکن مازاد ژاوی به دلایل مختلفی مانند مصدومیت و عملکرد ضعیف در لیست بازیکنان غیرقابل اطمینان دزربی وارد شد. او به خانه بازخواهد گشت و احتمالا باز هم یک دوره قرضی برایش وجود داشته باشد اما امیدواریم فاتی بتواند آن تغییر را دوباره رقم بزند و به سطح اول بازگردد.

17: فابیو کاروالیو-لایپزیش؛ قرضی

خرید کاروالیو توسط کلوپ بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسید و مشخص بود بازیکن می‌تواند با این مربی در ادامه پیشرفت کند اما در همان روزها می‌دیدیم کمی خام و بی‌تجربه است و نیاز دارد کمی تجربه اروپایی به دست آورد. شاید مقصد مناسب در ظاهر لایپزیش بود؛ باشگاهی که می‌تواند بازیکنان جوان را به خوبی پرورش دهد و سبک هجومی آنها می‌توانست برای او مناسب باشد اما همانطور که می‌دانیم اختلافات فرهنگی و زبانی می‌تواند برای بازیکنان متفاوت باشد و شاید با وجود این عامل، مقصد مناسبی برای فابیو انتخاب نشد.

پس از یک نیم‌فصل و اتصال عمیق فابیو کاروالیو به نیمکت، لایپزیش بازیکن مازاد را به لیورپول بازگرداند و او این‌بار به هال‌ سیتی نقل مکان کرد. شاید عملکرد خوبی از فابیو در هال سیتی به ثبت رسیده باشد اما به هر حال عملکرد او در لایپزیش بد بود و به عنوان انتقالی بد برای این باشگاه در لیست جای دارد.

16:فولارین بالوگان-موناکو؛ 40 میلیون یورو

موناکو عموما در خریدها و فروش‌هایش وسواس زیادی دارد و در بیشتر استعدادهای ورودی، سودهای نجومی را کسب می‌کند اما این معامله برعکس بود و  آرسنالی‌ها از این انتقال خوشحال هستند. پس از یک فصل قرضی برای بالوگان در فرانسه و تیم رنس، این بازیکن نظر مدیران موناکو را به خود جلب کرد و با مبلغی کمی کمتر از 40 میلیون یورو از آرسنال به موناکو منتقل شد. برخلاف دوران قرضی در رنس که او 22 گل را به ثمر رساند، فصل جاری زمان خشکسالی برای مهاجم آمریکایی بود و او تنها 8 گل را در بیش از 30 بازی برای موناکو به ثمر رسانده است.

15: فلیکس مچا-بورسیا دورتموند؛ 30 میلیون یورو

دورتموند برای جانشینی جود بلینگام هزینه 30 میلیون یورویی را به جان خرید تا مچا تبدیل به جانشینی محکم برای بازیکن سابق شود. با این حال نتوانست آنچنان که انتظار می‌رفت در ترکیب حاضر شود و در 29 بازی تنها 2 گل و 2 پاس گل از او به جای مانده. مشکلات با هواداران و همچنین حواشی بازیکن باعث شده تا تیم نتواند همراهی او را بپذیرد و احتمالا ضرری بزرگ برای دورتموند برجای خواهد ماند.

14: ژائو کانسلو-بارسلونا؛ قرضی

بازیکن پرتغالی پس از ورود به بارسلونا اعلام می‌کرد می‌خواهد نشان دهد حق با کیست اما فاصله حرف تا عمل او بسیار زیاد بوده. کانسلو بازیکن بدی برای بارسلونا نیست اما فاصله‌ او تا آن بازیکنی که در منچسترسیتی توپ می‌زد، خیلی زیاد است و می‌توانیم ژائو را به عنوان یک انتقال شکست‌خورده به حساب آوریم. ملی‌پوش پرتغالی 2 سال است هرگز نتوانسته در حد خود ظاهر شود و احتمالا بارسلونا خوشحال باشد خریدی دائمی برای باشگاه نیست.

13: لئوناردو بونوچی-یونیون برلین؛ رایگان

شاید بهتر باشد برخی اسطوره‌ها وقتی به سن بالا می‌رسند خداحافظی و یا آمریکا یا عربستان را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. بونوچی پس از آن درگیری با یوونتوس و فسخ قرارداد می‌خواست نشان دهد همچنان می‌تواند درخشان باشد. این شاید انتخابی اشتباه برای هر 2 طرف بود زیرا تنها گذراندن یک نیم‌فصل به 2 طرف نشان داد بهتر است این همکاری هرچه سریع‌تر به پایان برسد. خروج ژانویه و رفتن به فنرباغچه شاید ایده‌آل نبود اما از اتفاق‌های رخ داده در آلمان بسیار بهتر بوده و مدافع سابق تیم ملی ایتالیا مطمئنا باید در این لیست قرار می‌گرفت.

12: مانوئل اوگارته-پاری‌سن ژرمن؛ 60 میلیون یورو

اوگارته اولین خرید تابستانی شلوغ پاریسی‌ها بود اما شاید یکی از بدترین‌ها هم نام بگیرد. لوئیس انریکه در اوایل شروع فصل چند بازی را به او سپرد اما پس از اینکه هافبک دفاعی جدید نتوانست انتظارات سرمربی را برآورده کند از لیست 11 نفر اصلی خط خورد و تنها به عنوان یار تعویضی از او استفاده می‌شود. بسیار جالب خواهد بود ببینیم آینده این هافبک چه می‌شود و آیا پاریس اشتباه را قبول کرده و او را به فروش می‌رساند؟

11: رناتو سانچس-رم؛ قرضی

انتقال رناتو سانچس قرار بود انتقالی 2 سر سود باشد اما حالا می‌توانیم بگوییم معامله‌ای 2 سر باخت را ایجاد کرده. پاریس او را به رم فرستاد تا هافبکش زمان بازی مناسب را به دست آورد و رم او را جذب کرد تا مهره‌ای مطمئن در خط هافبک داشته باشد. با این حال  در رم تنها 261 دقیقه به میدان رفت و حالا باید به نیمکت پاریس بازگردد.

10: نبی کیتا-وردربرمن؛ رایگان

یکی از بازیکنان جذاب کلوپ برای قهرمانی در لیگ قهرمانان و لیگ برتر امروز به جایی رسیده که شاید دیگر کسی باور نکند همان بازیکن سابق است. فصل او پر از چالش و حاشیه بوده و احتمالا باز هم این اتفاقات برای هافبک 29 ساله وجود داشته باشد. نبی پس از مصدومیت‌های فراوان بالاخره می‌توانست فرصت بازی را به دست آورد اما پس از حادثه‌ای که منجر به سوار نشدن کیتا به اتوبوس شد، باشگاه او را رسما جریمه کرد و فصل در اوج ضعف برای او به پایان رسید.

9: ویکتور روکه-بارسلونا؛ 40 میلیون یورو

آیا روکه واقعا در لیست ژاوی بود؟  امروز جوابش را نمی‌دانیم اما یک اتفاقی در درون بارسلونا مشخص بود؛ اینکه ژاوی علاقه‌ای به استفاده از این جوان ندارد و بارسایی‌ها در اوج بی‌پولی و مشکلات مالی مبلغی بزرگ را از دست داده‌اند. امروز اوضاع روکه و بارسا خوب نیست زیرا مدیر برنامه‌های بازیکن برزیلی، باشگاه را تهدید کرده موکلش تیم را ترک خواهد کرد.

8: ژائو فلیکس-بارسلونا؛ قرضی

یک درخشش دروغین دیگر برای فلیکس! هر بار او انتقالی را تجربه می‌کند، این چرخه تکرار می‌شود و فلیکس هر بار تایید می‌کند انتقالی اشتباه برای هر باشگاهی که وارد آن می‌شود، است. پس از چند هفته درخشان برای بلوگرانا، بازیساز پرتغالی باز هم به تنظیمات کارخانه بازگشت و اثرگذاری بسیار کمی از خود به نمایش گذاشته است. او دوباره راهی اتلتیکومادرید می‌شود و مشخص نیست مقصد بعدی بازیکن پرتغالی کجا خواهد بود.

7: جوردن هندرسون-الاتفاق و آژاکس؛ رایگان

چه 12 ماه تلخی برای هندو رقم خورد‌؛ 2 انتقال و باید بگوییم 2 اشتباه بزرگ از سوی هندرسون! البته اگر اشتباهات او را از آغاز ببینیم، بیشتر از این هم خطا کرده.. بزرگ‌ترین اشتباه هافبک انگلیسی در روزهایی که کلوپ درخواست ماندن او را داشت، خروج از لیورپول، انتخاب الاتفاق و انتقال به آژاکس اشتباه بود و حالا نتیجه رفتارها نمایان می‌شود. او تیم ملی انگلیس را از دست داده و حتی شاید ماندن در ترکیب تیم هلندی را هم از دست بدهد. به فاصله یک سال اسطوره قرمزها از جایگاهش شدیدا نزول کرده و تیم‌های او  از حضور یا عدم حضورش ضربه خورده‌اند.

6: اوریول رومئو-بارسلونا؛ 8 میلیون یورو

فصل فاجعه‌باری برای بارسلونا در انتقالات بود و تمام انتقال‌ها مشکلی را به خود می‌دیدند. البته از بازیکنان مختلف انتظار نمی‌رود در این باشگاه عملکرد مناسب داشته باشند زیرا تنها ایراد و مشکل، مدیران و تصمیم‌های آنهاست. رومئو 32 ساله تنها پس از 12 ماه از ساوتهمپتون کنار گذاشته شد و ژیرونا خروج او را به ماندنش ترجیح می‌داد. بارسلونا این بازیکن را خریداری کرد تا جانشین بوسکتس باشد اما آیا این 2 بازیکن باهم قابل مقایسه هستند؟ رومئو دیدارهای زیادی را برای بلوگرانا به میدان رفته اما هربار در زمین نشان داده خرید مناسبی برای بارسایی‌ها نیست.

5: میسون مانت-منچستریونایتد؛ 70 میلیون یورو

شیرهای لندن عموما در انتقالات عملکرد مناسبی را ندارند اما در کمال تعجب توانستند این هافبک را با این قیمت به منچستریونایتد بفروشند. مانت در بیشتر فصل مصدوم بوده و بارها تناسب اندام مناسب برای دیدارها را از دست داده. منچستر همچنان امید دارد او بتواند نقش موردنظر در تیم را برای فصل بعد ایفا کند اما شماره 7 با توجه به قیمتش احتمالا کار سختی را خواهد داشت. در فصل نیاز یونایتد به یک مدافع مطمئن، این حجم از پول خرج هافبکی شد که هرگز نتوانست عملکرد مناسب را داشته باشد.

4: رومئو لاویا-چلسی؛ 65 میلیون یورو

چلسی برای خرید هافبک بلژیکی جنگ بزرگی را با لیورپول به راه انداخت اما تمام پول خرج شده آنها کاملا از بین رفت. لاویا در ورود مصدوم بود و این آسیب‌دیدگی تا هفته هجدهم ادامه داشت. هفته نوزدهم  اولین دیدار برای لاویا به ثبت رسید اما این حضور تنها برای 32 دقیقه ادامه داشت. لاویا مصدومیت همسترینگ داشت و  فصل کاملا برای او به پایان رسید. لاویا احتمالا تمرینات پیش‌فصل بعدی را هم از دست بدهد و خریدش شاید یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات باشگاه چلسی لقب بگیرد.

3: مویسس کایسدو-چلسی؛ 134 میلیون یورو

چلسی رکورد نقل و انتقالات بریتانیا را شکست تا هافبک برایتون را از نگاه باقی تیم‌های علاقه‌مند به او دور کند. خرج کردن 134 میلیون یورو این انتظار را به همراه دارد که شما بازیکنی مانند دکلان رایس را به ترکیب خود اضافه کرده باشید. با این حال او هرگز نتوانست انتظارات را برآورده کند. البته او جوان است و می‌تواند در آینده این شروع بد را جبران کند اما مطمئنا این قیمت همیشه کایسدو  را زیر سوال خواهد برد.

2: رندال کولو موانی-پاری‌سن ژرمن؛ 90 میلیون یورو

پاریسی‌ها برای آوردن موانی هزینه‌ زیادی را انجام دادند که احتمالا بیشتر برای راضی نگه‌ داشتن امباپه چنین انتقالی انجام شد. کیلیان احساس می‌کرد ترکیب، توانایی رقابت برای لیگ قهرمانان را ندارد و خرید راندال بیشتر برای این منظور به ثبت رسید. مهاجم فرانسوی فصل فاجعه‌ای را پشت سر گذاشته و بابت هر 10 میلیون یورو خرج شده تنها یک گل به ثمر رسانده. فصل برای این جوان با 9 گل به پایان رسیده و خروج امباپه آینده را برای موانی و این باشگاه ترسناک‌تر خواهد کرد. کولو یکی از بدترین خریدهای فصل لقب می‌گیرد اما جایگاه اول برایش مناسب نیست.

1: ساندرو تونالی-نیوکاسل یونایتد؛ 70 میلیون یورو

این انتقال شاید هرگز از یاد کلاغ‌ها خارج نشود. چگونه یک باشگاه می‌تواند به این میزان بی‌فکر عمل کند که پرونده‌های باز یک بازیکن در دادگاه کشورش را نادیده بگیرد و حتی هیچ بندی برای چنین رخدادی را درنظر نگیرد؟ تونالی از ابتدا درگیر پرونده‌های شرط‌بندی بود و این موضوع به اطلاع نیوکاسل رسید. با این حال انتقال شکل گرفت و انتظار برای طوفان جدید نیوکاسل تبدیل به یک نسیم کوتاه‌مدت شد. اواسط فصل بعد احتمالا این بازیکن بتواند خودش را به نمایش بگذارد و نیوکاسل باید امیدوار باشد ساندرو رفتار گذشته‌اش را ترک کرده باشد.

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P