پایان ریاست داکستا در پورتو

اتفاق عجیب در پورتو پرتغال؛ سرمربی سابق در قامت رئیس به باشگاه بازگشت!

آندره ویلاش بواش پیروز انتخابات باشگاه پورتو شد.با اعلام رسمی باشگاه پورتو، آندره ویاش‌بواش به سمت ریاست این باشگاه منصوب شد.

برای اینکه میدان مربیگری را ترک و از نیمکت خداحافظی کند، هنوز خیلی جوان به نظر می‌رسد. آندره ویاش‌بواش 46 ساله وارد مرحله جدیدی از زندگی کاری‌اش شده. شاید در حالت عادی منتظر بودیم بعد از مدت‌های مدیدی که هدایت تیمی را بر عهده نداشته با قبول سرمربیگری یکی از تیم‌های لیگ کشورش به عرصه کاری گذشته بازگردد اما مرد سابق نیمکت هدایت پورتو این بار با سمت ریاست باشگاه بازگشته و قرار است تیم پرتغالی را اداره کند. آخرین خبر برجسته‌ در مورد ویاش‌بواش به دوران کار او در مارسی در سال 2021 بازمی‌گردد و از این بعد شاید خبرهای بیشتری از مدیر جوان پورتو در راه باشد.

پایان ریاست داکستا در پورتو

آشنایی با ویاش بواش

سرمربی سابق پورتو که با درخشش روی نیمکت این تیم شبیه به یک مورینیوی جدید به اهالی فوتبال معرفی شد، تصمیم گرفت ادامه دهنده راه آقای خاص باشد. تیم بعدی او چلسی بود اما دوران کاری‌اش در این باشگاه انگلیسی هرگز به اندازه مورینیو خاص جلوه نکرد. پس از دوره‌ای نسبتا ناموفق در چلسی، آندره ویاش‌بواش به تاتنهام رفت و در این تیم هم برایش توفیق چندانی حاصل نشد. در واقع خیلی زود معلوم شد مقایسه او با مورینیو به سبب شروع در یک تیم و داشتن ملیتی یکسان درست نبوده. ویاش‌بواش از لیگ برتر انگلیس به روسیه تبعید شد و در تیم زنیت دوران نسبتا موفقی را پشت سر گذاشت.

ادامه دنیاگردی و ماجراجویی او به چین و تیم باشگاهی شانگهای رسید. در پایان این گشت و گذار سر از فرانسه درآورد و هدایت مارسی را بر عهده گرفت اما هیچ کدام از تیم‌های تحت هدایت او به درخشانی پورتویی که ویاش‌بواش را روی نیمکت داشت، نبودند. فوریه 2021  ویاش‌بواش از سرمربی‌گری مارسی هم کنار رفت و پس از یک وقفه طولانی اکنون تصمیم گرفته نیمکت را رها کند و پشت میز اداره باشگاه به کارش ادامه دهد. باید اضافه کرد این مرد 46 ساله پرتغالی در سال‌های پس از کنار رفتن از نیمکت مارسی تجربه حضور در رالی را هم به تجربیات شخصی خودش اضافه کرد اما خودش می‌گوید بعید است به مسابقات جهانی رالی باز گردد. پیش از انتصاب در پورتو و در کشمکش تلاش برای رسیدن به این سمت، ویاش‌بواش عنوان کرده بود: نمی‌توانم نسبت به حمایتی که احساس می‌کنم، بی‌تفاوت باشم. ارائه نامزدی تقریباً قطعی است. فقط می‌خواهم گام‌هایی ایمن، قوی و شفاف، با حمایت یک تیم سخت‌گیر و سطح بالا بردارم؛ چیزی که پورتو شایسته آن است.

پایان امپراتوری پینتو داکاستا

ژرژ نونو پینتو داکاستا، رئیس باشگاه پورتو، باید پس از 42 سال جایش را به آندره ویلاش بواش بدهد.

بازیکنان، مربیان و همه عوامل باشگاه می‌آمدند و می‌رفتند و یک نفر از جایش تکان نمی‌خورد. پینتو دا کاستا از سال 1982 ریاست باشگاه پورتو را بر عهده داشته و البته در این مدت موفقیت‌های زیادی را هم با این تیم به دست آورده است. دا کاستا بالاخره امپراتوری طولانی‌اش را پایان یافته دید و در رقابتی با ویاش‌بواش، پست ریاست پورتو را از دست داد. رئیس جدید باشگاه برای رسیدن به میز ریاست چند ماه تبلیغات فشرده را پشت سر گذاشته است. ویاش بواش و روی کار آمدنش، خواسته عده زیادی از هواداران پورتو بود؛ کسانی که می‌خواستند به دوران دا کاستا پایان بدهند و خون جدیدی در رگ و ریشه تیمشان بدمد.

پینتو داکاستا در سال 1962 به‌عنوان رئیس بخش هاکی وارد باشگاه پورتو شد و پنج سال بعد به سمت رئیس بخش بوکس باشگاه انتخاب شد. او در سال 1982 و پس از اینکه به‌عنوان مدیر فوتبال این باشگاه انتخاب شده بود در انتخابات ریاست پورتو هم شرکت کرد و از آن زمان تا به حال در این سمت حضور داشت و چهار دهه پر از موفقیت‌های بسیار و دستاوردهای باورنکردنی را پشت سر گذاشت.

شاید بهترین لحظه فوتبالی مربوط به سال 1987 باشد که موفق شد برای اولین‌بار با پیروزی برابر بایرن مونیخ در فینال یک جام اروپایی را به دست آورد و در سال 2004 هم با پیروزی مقابل موناکو فاتح لیگ قهرمانان شد.

موفقیت او در فوتبال اروپا به همین جا ختم نشد و آنها موفق شدند در سال 2003 در جام یوفا و در سال 2011 در لیگ اروپا با حضور ویلاش بواش روی نیمکت به قهرمانی دست پیدا کنند. آنها همچنین در سال 1987 در سوپرجام اروپا و جام اینترکونتینانتال قهرمان شدند و در سال 2004 هم قهرمانی آخر را تکرار کردند.

پورتو در فوتبال داخلی پرتغال هم موفق شد 23 قهرمانی در لیگ به دست آورد و حالا پینتو داکاستا در حالی این باشگاه را ترک خواهد کرد که در طول این مدت موفق شده است عناوین بسیار زیادی را با این تیم تجربه کند.

صحبت های ویاش یواش

آندره ویاش بواش بعد از پیروزی در انتخابات ریاست پورتو بی‌نهایت خوشحال بود و مدعی شد پورتو دوباره آزاد شده است.

ویلاش بواش که بین سال‌های 2011 تا 2013 در لیگ برتر انگلیس سرمربی بود، با پیروزی خیره‌کننده در انتخابات، بازگشت به باشگاه سابقش پورتو را تضمین کرد. سرمربی سابق پورتو (11-2010) 80.3 درصد آرا را به دست آورد تا ژرژ نونو پینتو دا کاستا، مدیر 86 ساله، که به مدت 42 سال رئیس پورتو بود را کنار بزند.

ویلاش بواش با پیراهن و شال پورتو در بیرون ستاد انتخاباتی خود ظاهر شد و با شعارهای “پورتو” هواداران را هدایت کرد. او پس از پیروزی در انتخابات مدعی شد که پورتو دوباره آزاد شده است.!

ویلاش بوآش به هواداران گفت: از این فرصتی که به من دادید، بسیار خوشحال و مفتخرم. من امیدوارم که خواسته‌های همه هواداران پورتو را برآورده کنم، یعنی پیروزی، کسب عناوین و حفظ باشگاه برای آینده، که مهم‌ترین چیز است.این باشگاه پورتو است که همه ما می‌خواهیم و به آن نیاز داریم: قوی، نیرومند، با اصالت. ما باید شجاعت خود را برای مبارزه در داخل و خارج از زمین حفظ کنیم تا جایگاهی را که شایسته‌اش هستیم، دوباره به دست آوریم. ما ماموریت طولانی در پیش داریم. من سخت در خانه‌ای کار می‌کنم که باید ساختارمند، مرتب و منظم باشد. بگذارید شکی وجود نداشته باشد که امروز باشگاه پورتو دوباره آزاد است.

رونمایی از خرید جدید باشگاه

آندره ویلاش بواش، رئیس جدید پورتو، قصد دارد آندونی زوبی زارتا را به‌عنوان مدیر ورزشی جدید آبی‌ها منصوب کند.

آندونی زوبی‌زارتا مدیر ورزشی جدید پورتو خواهد بود. پس از پیروزی آندره ویلاش بواش که دیروز در انتخابات پورتو برای انتخاب ریاست پورتو توانست داکاستا را کنار بزند، او برنامه‌های ویژه خود برای دوران جدید پورتو را شروع کرد.

زوبی‌زارتا پس از گذراندن چند ماه گذشته به‌عنوان مشاور در مونتری مکزیک، دوباره به بالاترین سطح باز خواهد گشت. این دروازه‌بان سابق به‌عنوان مدیر ورزشی، در گذشته در اتلتیک، بارسلونا و مارسی حضور داشته است. او اکنون یک پروژه جدید با ویلاش بواش در پورتو را شروع خواهد کرد.

حمایت از سرمربی فعلی پورتو

آندره ویلاش بواش، رئیس جدید پورتو، اعلام کرد که تصمیم برای برکناری سرجیو کونسیسائو ندارد.

پس از 42 سال پینتو داکاستا قرار است صندلی ریاست این باشگاه را ترک کند و آن را در اختیار ویلاش بواش قرار دهد.

این اتفاق در حالی رخ داد که ریاست قبلی باشگاه پورتو به تازگی با کونسیسائو برای امضای قرارداد جدید به توافق رسیده بود و این مربی پرتغالی قرار بود سه سال دیگر هم روی نیمکت این تیم حضور داشته باشد.

اما شرایط به وجود آمده و انتخاب رئیس جدید باعث شد که نگرانی‌هایی درباره برپا ماندن این قرارداد به وجود بیاید به هواداران پرتو هراس داشتند که جنجال و حواشی جدیدی گریبان تیم محبوب‌شان را بگیرد.

ویلاش بواش در پاسخ به سوالی در این باره گفت: من هیچ جانشینی برای او ندارم. مسائلی هست که باید درباره آنها صحبت کنیم. فردا بازی بسیار مهمی برابر اسپورتینگ داریم و باید تمام تمرکزمان را روی این بازی قرار دهیم. شاید این نتیجه به تیم کمک کند که روی هدف اصلی تمرکز کند که همان کسب قهرمانی در جام حذفی پرتغال است.

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P