پرسپولیس پیروز دوئل جذاب لیگ برتر

پایان خوش برای سرخپوشان؛ قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر با پرواز گئورگی گولسیانی!

تیم پرسپولیس با کسب پیروزی مقابل مس رفسنجان به عنوان قهرمانی لیگ برتر رسید.

هفته سی‌ام و پایانی لیگ برتر فوتبال ایران بعد از چهار روز چشم‌انتظاری سرانجام از راه رسید و با توجه به شرایط جدول رده‌بندی تا پایان هفته بیست‌ونهم، چشم‌ها به ورزشگاه آزادی تهران دوخته شد و هواداران فوتبال چشم‌انتظار برگزاری مهم‌ترین مسابقه هفته بودند؛ مسابقه‌ای که در آن می‌توانست تکلیف تیم قهرمان لیگ بیست‌وسوم مشخص شود و همین مسئله باعث شد تا نبرد پرسپولیس و مس رفسنجان به حساس‌ترین دوئل هفته پایانی لیگ برتر تبدیل شود.

پرسپولیسی‌ها در قامت مدافع عنوان قهرمانی بعد از ناکامی در تکرار 3گانه فصل گذشته، به دنبال قهرمانی در لیگ برتر بودند تا بتوانند سهمیه حضور در فینال سوپرجام را هم به‌دست آورند و از عنوان قهرمانی فصل گذشته خود دفاع کنند. سرخ‌پوشان با توجه به برتری یک امتیازی نسبت به استقلال، با کسب برد در مسابقه مقابل مس قهرمان لیگ بیست‌وسوم می‌شدند اما لغزش برابر مس، قهرمانی را از تیمِ تحت هدایت اوسمار ویرا می‌گرفت. در آن‌سوی میدان، مسی‌ها با انگیزه تک‌رقمی‌شدن رتبه تیم‌شان در جدول رده‌بندی به تهران سفر کرده بودند و به دنبال آن بودند تا عنوان شگفتی‌ساز هفته پایانی را از آن خود کنند و سد راه قهرمانی پرسپولیس شوند.

پرسپولیس پیروز دوئل جذاب لیگ برتر

قهرمانی پرسپولیس در جذاب ترین دوئل تاریخ

پرسپولیس که بار دیگر موفق به دفاع از عنوان قهرمانی خود شد، تا هفته بیست و هشتم رنگ صدرنشینی را ندیده بود اما بعد از توقف استقلال در استادیوم وطنی، از غفلت حریف بهترین استفاده را برد و به صدر جدول تکیه زد و در نهایت با یک امتیاز برتری جام را بالای سر برد.

سرانجام بازی پایانی لیگ فرا رسید و پرسپولیس که با یک امتیاز بیشتر از استقلال در دو هفته اخیر صدرنشین بوده، سرنوشت قهرمانی را در دست داشت و هواداران پرتعداد این تیم در آزادی پس از تحمل استرس بسیار تیم‌شان را روی سکوی قهرمانی دیدند.

از روزی که سرنوشت قهرمانی به دست خود پرسپولیس تعیین می‌شد، میلیون‌ها هوادار استقلال چشم‌شان به تیم مس رفسنجان و شاگردان محرم نویدکیا بود تا از سرخپوشان امتیاز بگیرند و این اتفاق تا دقایق پایانی در حال رخ دادن بود اما در نهایت پرسپولیس با گلزنی در دقایق پایانی روبان‌های جام را قرمز کرد.

حواشی مسابقه

تیم‌های پرسپولیس تهران و مس رفسنجان در شبی که ورزشگاه آزادی میزبان بیش از 75 هزار هوادار بود و جو خاصی با حضور پرشمار هواداران پرسپولیس بر ورزشگاه حاکم بود، کار خود را از ساعت 19:03 با قضاوت امیر عرب‌براقی آغاز کردند.

سرخ‌پوشان با وجود مالکیت بیشتر بر توپ‌ومیدان، با توجه به پرس شدید بازیکنان مس، ناکام در خلق موقعیت گلزنی بودند تا اینکه در واپسین دقایق نیمه نخست، بهترین فرصت برای باز کردن دروازه مس نصیب سرخ‌پوشان شد اما ضربه رباح ماجری و زیبای عیسی آل‌کثیر روی ارسال دانیال اسماعیلی‌فر از کنار دروازه مس به بیرون رفت و جایی در چارچوب دروازه این تیم نداشت تا نیمه اول با تساوی بدون گل خاتمه یابد.

سرخ‌پوشان پایتخت با آغاز نیمه دوم، نمایش تهاجمی‌تری داشتند و در سودای آن بودند تا بتوانند روی دروازه مس موقعیت جدی گلزنی خلق کنند. عیسی آل‌کثیر در دقیقه 58 فرصت ثبت گل برتری سرخ‌پوشان را داشت که ضربه سر او در چارچوب قرار نگرفت

پرسپولیس در شرایطی تا دقیقه 86 بازی را با نتیجه صفر-صفر دنبال می‌کرد که استقلال در همان نیمه اول دو گل به پیکان زد و این موضوع استرس شاگردان اوسمار را بیش از پیش می‌کرد.

رئال مادرید بار دیگر بر بام اروپا

با این حال پرسپولیس بعد از تلاش بسیار زیاد در دقیقه 86 روی سانتر امیری و ضربه سر گئورگی گولسیانی دوباره به صدر برگشت و با اداره بازی در دقایق پایانی قهرمان لیگ بیست و سوم لقب گرفت.

حامد لک ایستادگی خوبی در مقابل حملات پرسپولیس داشت اما سرانجام روی ارسال وحید امیری و در موقعیتی مشکوک به آفساید، گیورگی گولسیانی در دقیقه 85 موفق به گلزنی شد تا پرسپولیس از حریف خود پیش بیفتد و عنوان قهرمانی لیگ بیست‌وسوم را از آن خود کند. عیسی آل‌کثیر بعد از گلزنی گولسیانی فرصت خوبی برای ثبت گل دوم سرخ‌پوشان داشت که ضربه او به شکلی عجیب از کنار دروازه مسی‌ها به بیرون رفت تا در پایان یک ماراتن جذاب و نفسگیر، پرسپولیس با گلزنی گولسیانی برنده شود و فاتح رقابت‌های لیگ بیست‌وسوم لقب گیرد.

آمار و ارقام پرسپولیس در یگ برتر

قرمزها در شرایطی قهرمان لیگ بیست و سوم شدند که برخلاف دوره‌های قبلی از بهترین خط دفاع برخوردار نبودند اما با اتکا به خط حمله آتشین و حضور وینگرهای سریع، تکنیکی و گلزن حریفان خود را تار و مار کردند و در نهایت گوی سبقت را از استقلال، بهترین خط دفاعی فصل، ربودند.

پرسپولیس در نیم فصل اول با هدایت یحیی گل‌محمدی 8 برد و 6 تساوی را ثبت کرد و با 30 امتیاز در رتبه سوم قرار گرفت. قرمزها 19 گل زده و 10 گل خورده هم داشتند و برابر سپاهان نیز شکست خوردند.

اما این تیم در دور برگشت 12 برد، 2 تساوی و یک باخت داشتند تا 38 امتیاز بگیرند و‌ در نهایت با 68 امتیاز قهرمان شوند.

پرسپولیس با رسیدن به حدنصاب 68 امتیازی موفق شد به رکورد تیم فرهاد مجیدی برسد و پرامتیازترین قهرمان لیگ برتر لقب بگیرد.

این شانزدهمین قهرمانی پرسپولیس در لیگ ایران و نهمین قهرمانی این تیم در لیگ حرفه‌ای بود که جایگاه این تیم به عنوان پرافتخارترین تیم لیگ را تثبیت کرد.

جدول نهایی لیگ برتر

بیست‌وسومین دوره لیگ برتر فوتبال ایران در حالی امشب به پایان رسید که پرسپولیس با 68 امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و استقلال هم با 67 امتیاز در رتبه دوم حضور پیدا کرد و تیم‌های سپاهان اصفهان و تراکتور تبریز هم با 57 و 54 امتیاز در رتبه‌های سوم و چهارم کار خود را به پایان بردند. در قعر جدول هم صنعت‌نفت آبادان با 21 امتیاز و پیکان تهران با 27 امتیاز راهی لیگ دسته اول فوتبال ایران شدند و تیم‌های استقلال خوزستان و فولاد خوزستان با بردی دراماتیک توانستند در لیگ برتر بمانند.

پرسپولیس در شرایطی قهرمان لیگ بیست و سوم لقب گرفت که استقلال هفته‌های زیادی صدرنشین بود و پرسپولیس در هفته بیست و هشتم برای اولین بار به صدر رسید. این قهرمانی پرسپولیس هم با گل دقایق پایانی دراماتیک شد و سرخ‌ها جام را از دست شاگردان نکونام در آوردند.

پرسپولیس به ستاره د‌وم نزدیک تر شد

تیم پرسپولیس با قهرمانی در لیگ بیست و سوم، شانزدهمین بار بر بام فوتبال ایران ایستاد.

قهرمانی پرسپولیس در حالی به دست آمد که این تیم 15 بار جام قهرمانی لیگ ایران را پیش از این بالای سر برده بود و حالا موفق شد یک بار دیگر به این افتخار مهم برسد.

پرسپولیس در حالی جام شانزدهم را کسب کرد که تیم‌های استقلال و سپاهان به عنوان دو مدعی دیگر در مجموع 14 بار قهرمان لیگ ایران شده‌اند.

نکته جالب اینکه پرسپولیس در لیگ شانزدهم و با قهرمانی خود یک ستاره به مناسبت 10 قهرمانی نصب کرده بود و حالا به سرعت به ستاره بعدی نزدیک می‌شود.

سرخپوشان حالا با 4 قهرمانی دیگر شانس خود را برای نصب ستاره دوم امتحان خواهند کرد.این در حالی است که پرسپولیس در 5 سال گذشته چهار بار عنوان قهرمانی لیگ را تصاحب کرده و با ادامه این روند شانس خوبی خواهد داشت تا در سال 1408 به ستاره دوم برسد.البته جالب است بدانید پرسپولیس از ابتدای لیگ حرفه‌ای تا کسب چهارمین قهرمانی لیگ برتر 17 سال منتظر بود.

پرسپولیس در دهه 1350 دو بار، 1370 سه بار، 1380 دو بار و در دهه 1390 هفت بار قهرمان لیگ شده است.

اوسمار پرچمدار برزیلی ها شد

تاکنون هیچ مربی برزیلی موفق به کسب قهرمانی در 22 دوره لیگ برتر نشده است.

بعد از شکست پرسپولیس در نخستین بازی نیم فصل دوم مقابل آلومینیوم هجمه زیادی از سوی هوادارن و پیشکسوتان این تیم علیه اوسمار ویرا راه افتاد اما هرچه گذشت پرسپولیس با ارائه نمایش‌های تهاجمی و چشم نواز دل هواداران را بدست آورد و در نهایت دو هفته مانده به پایان به صدر جدول رسید و حالا قهرمان لیگ برتر ایران شد.

جالب آنکه این نخستین قهرمانی یک سرمربی برزیلی در لیگ برتر ایران بود. البته که اوسمار بعد از ملادن فرانچیچ، زلاتکو کرانچار و برانکو ایوانکوویچ که هر سه کروات بودند، به  چهارمین خارجی قهرمان لیگ برتر ایران نیز تبدیل شد.

سرمربیان خارجی موفق به کسب قهرمانی در لیگ برتر:

1-ملادن فرانچیچ فولاد خوزستان (لیگ چهارم)

2-زلاتکو کرانچار سپاهان (لیگ یازدهم)

3-برانکو ایوانکوویچ پرسپولیس (لیگ شانزدهم، هفدهم و هجدهم)

4-اوسمار ویرا پرسپولیس (لیگ بیست و سوم)

 

advanced divider
advanced divider

ویدیو از خلاصه بازی دو تیم

جدول لیگ آلمان

#
Club
M
W
D
L
Pt
1
34
24
5
5
77
2
34
22
3
9
69
3
34
19
7
8
64
4
34
17
7
10
58
5
34
16
9
9
57

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

P